Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Wieża widokowa na górze Cergowej


W sobotę 27 października br. została oficjalnie udostępniona wieża widokowa na górze Cergowej. To z pewnością nowa atrakcja turystyczna Beskidu Niskiego, tym bardziej, że położona jest na głównym szlaku beskidzkim – czerwonym. Ponad 200 osób zdobyło w tym dniu górę,  a oficjalne wyjście rozpoczęło się z parkingu przy kapliczce w Cergowej – Zakluczynie wraz  z burmistrzem Andrzejem Bytnarem. Wcześniej, bo już od godz. 9.00 rozpoczęła się na żywo audycja promująca nowopowstałą wieżę w Radio Rzeszów, w której zaproszeni goście opowiadali o Beskidzie Niskim, górze Cergowej, a także przyrodzie i historii powstania nowej atrakcji Beskidu Niskiego.

Góra Cergowa ma 716 m n.p.m. nie jest najwyższym szczytem Beskidu Niskiego, ale trzeba przyznać, że najbardziej znanym i charakterystycznym ze swymi trzema szczytami. Turysta zdobywając ją nie jest do końca usatysfakcjonowany, ponieważ szczyt góry jest mocno zalesiony. To przyczyniło się do pomysłu wybudowania wieży. Nie jest to także pierwsza tego typu budowla w tym miejscu, ponieważ na szczycie wznosiła się już wieża triangulacyjna, która służyła do pomiarów geodezyjnych, a w czasie II wojny światowej była wieżą obserwacyjną. Próby związane z wybudowaniem wieży podjęli członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dukielszczyzny ponad 10 lat temu: Jerzy Górka, Artur Paczkowski, Tadeusz George, Zenon Leńczyk, Andrzej Bytnar.

 Po kilku latach od pomysłu powstania wieży widokowej na górze Cergowej w 2016 roku gmina Dukla jako inwestor zleciła wykonanie projektu wieży widokowej firmie „Architraw” z Krosna, a głównym projektantem i pomysłodawcą konstrukcji został mgr inż. arch. Stefan Stempin. Kształt wieży widokowej został zaczerpnięty z architektury dawnych obiektów wiertniczych typu „kanadyjskiego”, znajdujących się na terenach kopalnianych w naszym regionie – powiedział burmistrz Andrzej Bytnar. W 2017 roku ogłoszono przetarg na wykonanie robót budowlanych oraz montaż  wieży. Do przetargu zgłosiły się trzy firmy, z których najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma  STAL - TECH sp. z o.o. z Michałówki w gminie Radymno z terminem wykonania do 31.07.2017 r. Jednak prace opóźniły się ze względu na pożar jaki miał miejsce właśnie w tej firmie. Zniszczeniu uległa znaczna część tartaku i magazynu, gdzie między innymi były przechowywane elementy drewnianej konstrukcji wieży, które miały stanąć na szczycie Cergowej. W/w firma wykonała fundament wieży. Ostatecznie z firmą rozwiązano umowę.  Początkiem 2018 roku ogłoszono przetarg  na budowę wieży widokowej,  niestety żadna firma się nie zgłosiła. Zastosowano więc art. 6a  PZP i wieżę wykonała  Tatrzańska Firma Budowlana, Wojciech Pawlikowski z Lichówki 7, g. Murzasichle. Wykonawca wykonał wieżę w terminie i zgodnie z projektem  tj. do 30 września . Jest też decyzja o użytkowaniu wieży - kontynuował burmistrz Dukli.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: najmłodszy turysta, sekretarz Gminy Dukla Halina Cycak, Jerzy Górka, Artur Paczkowski, Michał Szopa dyrektor MOSiR Dukla i burmistrz Dukli Andrzej Bytnar.

Padły słowa podziękowania dla wszystkich, którzy pracowali nad tym, aby mieszkańcy i odwiedzający Duklę mogli korzystać z wieży, czyli podziwiać ze szczytu góry Cergowej panoramę na cztery strony świata. Na uczestników otwarcia czekał ciepły posiłek przy Złotej Studzience – pyszna grochówka.

Mam nadzieję, że wszyscy będziemy dbać o nową atrakcję Beskidu Niskiego, nie będziemy zostawiać na konstrukcji wieży swoich autografów, a przyniesione z sobą na szczyt opakowania, butelki zabierzemy do plecaka, do domu. Tak robią turyści z prawdziwego zdarzenia. Powstała przy wieży tablica informacyjna z regulaminem użytkowania wieży. Prosimy wszystkich o zapoznanie się i stosowanie się do regulaminu.

Z turystycznym pozdrowieniem

Krystyna Boczar-Różewicz

Wieża widokowa jest drewnianą budowlą o wysokości 21,72 m (do szczytu krokwi), posiada 4 poziomy użytkowe. Powierzchnia zabudowy wieży wynosi 90 m2. Koszt budowy to prawie
 1 mln zł. Zarządzana będzie przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dukli.

Galeria zdjęć

2018-10-29

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.