Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Mieszkańcy Gminy Dukla uczcili Święto Niepodległości


11 listopada 2018 roku to wyjątkowa data w dziejach historii Polski. To 100. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości, dlatego uroczystości związane z tym wielkim, narodowym świętem były hucznie obchodzone w całym kraju. Również Gmina Dukla włączyła się w uświetnienie tego Jubileuszu, aby dać wyraz szacunku dla tych, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju.
W organizację obchodów zaangażowani byli: Burmistrz Dukli, Ośrodek Kultury w Dukli, Klasztor OO. Bernardynów w Dukli oraz Zespół Szkół nr 2 oraz Zespół nr 1 w Dukli. Obchody  związane z 100. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się  uroczystą mszą świętą za Ojczyznę w Klasztorze OO. Bernardynów o godz.11.00, której przewodniczył biskup Kazimierz Górny. Chór Sancta Familia z Rzeszowa pod batutą Andrzeja Szypuły oraz schola działająca przy klasztorze zadbali o oprawę muzyczną.  Po mszy św. uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Dukli rozpoczęli okolicznościową akademię, po której  zostały złożone   wieńce i kwiaty przy Krzyżu Pojednania.  Po oddaniu hołdu, rozpoczął się przemarsz do dukielskiego parku. Orszak prowadzili: III Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej z Rzeszowa pod dowództwem płk Rafała Jarosza, żołnierze z krośnieńskiej kompanii terytorialnej służby wojskowej III  Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z ppor. Arturem Romanowskim, następnie 8 Pułk Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego z Krakowa, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Dukli na czele z prezesem Andrzejem Ukleją i komendantem gminnym Wiktorem Madejem, 6. Drużyna Harcerska „ISKRA" z Dukli, 14. Drużyna Harcerska „Watra” z Równego, poczty sztandarowe ZS nr 2 w Dukli, SP w Głojscach i SP w Równem.

W parku, udostępnionym przez rodzinę Tarnowskich, odbył się pokaz musztry paradnej i umiejętności jeździeckiej  kawalerzystów 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego. Pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Następnie, uroczystości przeniosły się na dukielski rynek, gdzie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zorganizowane przez Ośrodek Kultury w Dukli. Najmłodsi z rąk burmistrza Dukli  Andrzeja Bytnara otrzymali, przygotowane na tę uroczystość, pamiątkowe kubki. Każdy mógł rozgrzać się przy ognisku, rozpalonym nieopodal ratusza, wypić gorącą herbatę i posilić się pyszną wojskową grochówką.

11 listopada był dniem szczególnym dla każdego Polaka. Tego dnia byliśmy wszyscy razem bo to święto naszej narodowej dumy i radości  z życia w wolnym kraju.

Więcej zdjęć w galerii...

Agnieszka Matusik

2018-11-15

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.