Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Niezapominajka zagościła w Dukli

Niezapominajkowe akcje w Polsce przypominają o wielkich Polakach, o ważnych wydarzeniach historycznych; przypominają o zabytkach, pięknej przyrodzie ojczystej. Od paru lat bardzo aktywnie w promowaniu święta Polskiej Niezapominajki uczestniczy dukielskie liceum. W tym roku gmina Dukla włączyła się aktywnie w promowanie tego święta. Podjęto szereg działań m.in. konkursy: piosenki ekologicznej "Niezapominajkowej", wiedzy ekologicznej, fotograficzny, na kartkę "Niezapominajkową" z miłosnymi życzeniami, "Niezapominajkową Drogę Krzyżową na Górę Cergową, Transgraniczny Rajd Niezapominajkowy śladami walk o Przełącz Dukielską od Kapiszowej na Słowacji do Olchowca w Polsce, Transgraniczną Niezapominajkę, sadzenie "Niezapominajkowych" drzewek, zajęcia terenowe dla młodzieży z LO Dukla - starym traktem węgierskim.

21 kwietnia br. grupa uczniów z nauczycielką z dukielskiego liceum Marią Walczak, burmistrzem gminy Dukla Markiem Górakiem, inspektorem w UG Dukla Haliną Cycak i głównym specjalistą do spraw promocji Krystyną Boczar-Różewicz uczestniczyli w Transgranicznej Niezapominajce. Złożyli wiązanki "Niezapominajkowe", wykonane przez dukielskich licealistów i zapalili znicze pod pomnikami pomordowanych Żydów w Błudnej, na Słowacji w Komarniku Niżnym na cmentarzu wojennym pod krzyżem i mauzoleum, w Dukli na cmentarzach wojennych, cmentarzu żydowskim, pod pomnikami Jana Pawła II i św. Jana z Dukli.

"Niezapominajkowe" sadzenie drzewek odbyło się 21 kwietnia z okazji Światowego Dnia Ziemi na zrekultywowanym wysypisku odpadów komunalnych w Dukli. Jest ono obchodzone 22 kwietnia pod hasłem "Różnorodność w nas - bioróżnorodność wokół nas" w tym roku po raz 20. w Polsce i po raz 40. na świecie. Uczestniczyli w nim m.in. przedszkolacy z Gminnego Przedszkola w Dukli wraz z wychowawczyniami, burmistrz Gminy Dukla Marek Górak, przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli Zbigniew Uliasz, zastępca burmistrza Gminy Dukla Andrzej Bytnar, prezes Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Dukli Artur Wszołek, dyrektor LO Dukla Jan Drajewicz, Maria Walczak - inicjatorka obchodów Niezapominajkowych w Dukli, nauczycielka biologii w dukielskim liceum, uczniowie LO Dukla: Natalia Sikora, Renata Szczepanik, Iwona Puchalik, Konrad Sikora, Patryk Jakubczyk, Andrzej Krajewski, pracownicy Urzędu Gminy w Dukli, Halina Cycak, Bartosz Szczepanik, Krystyna Boczar-Różewicz.

Przedszkolacy z zaciekawieniem słuchali na czym polegają obchody święta "Polskiej Niezapominajki"; dowiedzieli się, że oficjalnie obchodzone jest ono 15 maja w świętą Zofię. Okazało się, że wielu z nich ma ciocię czy babcię o tym imieniu. Zresztą, to bardzo piękne imię. Wszyscy chcieli uczestniczyć w sadzeniu drzewek, posadzili dwa i zobowiązali się ich doglądać. To bardzo ważne, że dzieci i młodzież uczestniczą w takich akcjach, bowiem za chwilę to oni będą odpowiedzialni za nasza przyrodę i będą podejmować ważne dla kraju decyzje. Aby nie powiedzieć patetycznie - będą rozstrzygać o losach naszej ojczyzny. A kto ma ich tego nauczyć? My dorośli. To bardzo odpowiedzialne zadanie jeśli chcemy, aby przyszłe pokolenia miały szansę zobaczyć piękną, polską przyrodę.

Składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji podjętych do tej pory zadań "Niezapominajkowych". szczególnie p. Marii Walczak i dukielskim licealistom działającym w Kole Ekologów.

kbr

2010-04-22

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.