Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Niezapominajkowa niedziela w DukliPodsumowanie działań z okazji święta Polskiej Niezapominajki i promocja książki o dukielskiej poczcie

Niezapominajka,
maleńka roślina
co polskiego nieba
błękit przypomina...


(Bogusława Barczak-Iranek -Niezapominajka)

Zaplanowane na placu przed dukielskim muzeum niedzielne uroczystości związane z obchodami Polskiej Niezapominajki przeniosły się ze względu na niesprzyjającą aurę do budynku. Deszcz nie pozwolił świętować na zewnątrz, ale wszystkie zaplanowane działania odbyły się. Wysłuchaniem życzeń redaktora Andrzeja Zalewskiego z Ekoradia, inicjatora tego święta w Polsce i deklamacją wiersza Niezapominajka autorstwa Marii Walczak przez licealistów: Andrzeja Krajewskiego w języku polskim, Krzysztofa Gabło w języku łemkowskim i Mikołaja Gocza w języku ukraińskim rozpoczęły obchody w Dukli.

Nagrodzeni zostali zwycięzcy konkursów: wiedzy ekologicznej i piosenki ekologicznej. A nagrody: dyplomy i książki wręczali wiceburmistrz Andrzej Bytnar i inspektor w Urzędzie Gminy Halina Cycak organizator konkursów. O laureatach piszemy szczegółowo w artykule "Niezapominajkowe nagrody rozdane". Laureaci konkursu piosenki ekologicznej wystąpili dla przybyłej na uroczystość publiczności. O historii obchodów Polskiej Niezapominajki w dukielskim Liceum Ogólnokształcącym przypomniała Maria Walczak - inicjatorka tych obchodów w Dukli. Natomiast o tegorocznych podjętych przez gminę Dukla działaniach promujących święto Polskiej Niezapominajki opowiedziała Halina Cycak. Dzieci uczestniczyły w konkursie plastycznym "Niezapominajka - oczami dziecka" Laureaci to: Ernest Bytnar - 1. miejsce, Justyna Madej - 2., Karolina Madej - 3. Laureatom gratulujemy checi i wspaniałych pomysłów. Podsumowaniem pierwszej części było wystawienie sztuki autorstwa Konrada Sikory "Nie zapomnij o mnie". Aktorami byli licealiści z dukielskiego liceum.

Jednym z działań promujących to święto

obchodzone 15 maja w dzień św. Zofii, nazywane także Dniem Zakochanych było otwarcie wystawy kartek o tematyce niezapominajkowej "Niezapominajki z polskiej bajki" z kolekcji Edwarda Marszałka. Właściciel kolekcji uczestniczył w otwarciu wystawy. Te 70 kartek, które Państwo możecie oglądać w dukielskim muzeum to połowa mojej kolekcji, druga część jest na wystawie w Tarnobrzegu. Zbieram je od kilku miesięcy - powiedział Edward Marszałek. Wystawę kartek można oglądać w dukielskim muzeum aż do wakacji. Serdecznie zapraszamy.

W niezapominajkową niedzielę

W dukielskim muzeum odbyła się także promocja książki Janusza Kubita "Zarys historii dukielskiej poczty". Można powiedzieć, że wydanie książki przez gminę Dukla w 237 rocznicę powstania poczty w Dukli jest swoistego rodzaju niezapominajką dukielską. Na uroczystość przybyli burmistrz gminy Dukla Marek Górak, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Dukli Artur Paczkowski, radni Rady Miejskiej w Dukli, członek Zarządu Rady Powiatu Krośnieńskiego Krzysztof Zawada, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Jan Drajewicz. Przybyli goście szczególni pocztowcy z dyrektorem Oddziału Rejonowego Centrum Poczty w Krośnie Wojciechem Stelmachem i naczelnik Urzędu Pocztowego w Dukli Krystyną Sznajder i oczywiście autor książki Janusz Kubit z rodziną.

Autor przybliżył uczestnikom spotkania historię powstania książki, nie zdradził jednak wszystkiego. Dość na tym, że praca nad książką trwała ponad 10 lat. Niezwykle pomocną literaturą była "Kronika Urzędu Pocztowo-Telekomunikacyjnego w Dukli (1944-1977)", spisana przez Kamila Trzcińskiego, byłego i wieloletniego naczelnika Urzędu Pocztowo-Telekomunikacyjnego w Dukli. Ważne jest, że praca nad książką zakończyła się sukcesem i wszyscy go autorowi gratulowali.

Na uroczystości głos zabrał dyrektor Wojciech Stelmach, mówił o zmieniającej się funkcji Poczty Polskiej. Obiecał również, że niebawem Urząd Pocztowy w Dukli będzie czynny nie do godz. 16.00, a do godz. 20.00. A urzędy pocztowe będą miały obowiązek prowadzić kronikę. To słuszna decyzja dyrektora bowiem verba volant, scripta manet (słowa ulatują, pisma zostają). Prowadzenie takiej kroniki będzie o wiele prostsze, aniżeli w czasie kiedy to robił naczelnik Kamil Trzciński, bowiem mamy komputery, aparaty cyfrowe i wiele innych udogodnień.

Na zakończenie głos zabrał burmistrz Marek Górak, który przypomniał, że Dukla obchodzi w 2010 roku 630 lat nadania praw miejskich. Na ten jubileusz został wydany medal okolicznościowy.

Po krótkiej dyskusji zaproszeni goście nabyli promowaną książkę, okolicznościową kartkę przygotowaną przez Pocztę w Krośnie i podpisywali u autora. Poczta przygotowała specjalnie na tę okoliczność stempel, który można było otrzymać w muzeum w dniu promocji.

Wszystkim którzy przyczynili się do zrealizowania działań z okazji święta Polskiej Niezapominajki serdecznie dziękuję. Dziękuję dyrektorowi Muzeum Historycznego-Pałac w Dukli Waldemarowi Półchłopkowi za współpracę w organizacji całego przedsięwzięcia. Dyrektorowi Wojciechowi Stelmachowi i pocztowcom za pomoc w promocji książki „Zarys historii dukielskiej poczty”. Środowiskowemu Domu Samopomocy w Cergowej za przygotowanie pamiątek niezapominajkowych i znakomitych ciasteczek w formie niezapominajki. Dziękuję Pawłowi Krajmasowi z Zakładu Mięsnego Jasiołka w Dukli za prezentację swoich wyrobów i licealistom za uświetnienie niezapominajkowej imprezy.

Fot. Juliusz Stola , tekst: Krystyna Boczar-Różewicz

2010-05-21

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.