Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Polskie nazwiska na niemieckim cmentarzu w Vechelde

Para małżeńska z Vechelde (okolice Braunschweig - Niemcy) szuka krewnych pochowanych w tamtej okolicy Polaków. Wiele lat poświęcił Kurt Steffens na poszukiwanie grobu swojego ojca, który poległ podczas II wojny światowej na terenie Rosji oraz grobu ojca swojego przyjaciela Ernsta Frobose, poległego w czasie operacji karpacko-dukielskiej w okolicach Łysej Góry. W poszukiwaniach pomocą służyli mu mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Dziś Kurt wraz z małżonką Elke chce pomóc mieszkańcom Europy wschodniej w poszukiwaniu grobów krewnych, którzy zginęli podczas wojny lub tuż po jej zakończeniu w okręgu Braunschweig. W swojej miejscowości Vechelde zainteresowali się starym cmentarzem z 19 kamiennymi krzyżami i z pomocą miejscowego historyka Bernharda Woltersa wyjaśnili zagadkę łączącą się z tymi grobami. Poszukiwania w archiwum w Braunschweig i Peine wykazały, że są to nazwiska robotników przymusowych i więźniów politycznych uwolnionych w 1945 roku, zmarłych z głodu , wycieńczenia lub w wyniku zapalenia płuc w amerykańskim lub brytyjskim lazarecie znajdującym się w tej okolicy. Potwierdzają ten fakt również nieliczni świadkowie owych wydarzeń.

Dzięki parafianom miejscowego kościoła ewangelickiego, którzy opiekują się cmentarzem do odczytania na kamiennych krzyżach jest 42 nazwiska. Listy zmarłych otrzymane z archiwów w Braunschweig i Peine zawierają skromne dane. Pomyłki w pisowni mogą być wynikiem błędnego tłumaczenia z języka ojczystego zmarłych.

Państwo Steffens, którzy dwukrotnie odwiedzili Duklę i okolice, chcą poprzez swoje działania pomóc w odnalezieniu być może żyjących jeszcze krewnych pochowanych na tamtejszym cmentarzu ludzi i wyrazić tym samym wdzięczność mieszkańcom naszych okolic za pomoc w poszukiwaniu grobów ich krewnych i znajomych.

A oto nazwiska Polaków pochowanych na cmentarzu w Vechelde z datą urodzenia i śmierci:Krystyna Dombeck

2010-07-22

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.