Nowa placówka przedszkolna w Dukli

27 września br. została otwarta nowa placówka Gminnego Przedszkola w Dukli. Placówka znajduje się na ul. Trakt Węgierski 38. Oficjalnego otwarcia poprzez przecięcie wstęgi dokonali: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska i przedszkolak Dawid Szyszlak. W uroczystości otwarcia wzięli udział: ks. proboszcz dukielskiej fary Stanisław Siuzdak, który poświęcił przedszkole, wiceburmistrz Dukli Elżbieta Wróbel, skarbnik Gminy Dukla Jolanta Bik, naczelnik Wydziału Gospodarczego Piotr Świder wraz ze współpracownikami, przedstawiciel wykonawcy Firmy PPUH „FEMIX” sp. z o.o. z Krosna Marian Hołowicki, inspektor nadzoru Tadeusz Gulba, a także przedstawiciele jednostek podległych gminie. Podczas uroczystości burmistrz Andrzej Bytnar powiedział:

W związku z planowaną reformą oświatową i brakami lokalowymi w zakresie miejsc przedszkolnych gmina Dukla w roku 2015 podjęła decyzję o budowie i przebudowie kolejnych budynków po byłej spółdzielni „Inwalidach” z przystosowaniem do działalności przedszkola. W styczniu 2016 roku gmina złożyła wniosek o dofinansowanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, oś priorytetowa VI Spójność przestrzenna i społeczna, działanie 6.4 Infrastruktura edukacyjna, poddziałanie 6.4.1 Przedszkola. Pomimo braku decyzji o dofinansowaniu projektu ogłoszono w marcu  2016 roku przetarg na budowę Przedszkola Gminnego. Po wyłonieniu wykonawcy, Firmy PPUH „FEMIX” Sp. z o.o. z Krosna podpisano z nim umowę i  rozpoczęto roboty budowlane w lipcu 2016 r. Umowę o dofinasowanie projektu z Zarządem Województwa Podkarpackiego zawarto dopiero w kwietniu 2017 r. .

Edukacja wczesnoszkolna na terenie gminy Dukla odbywa się w oparciu o istniejące przedszkole ( 175 miejsc) i rozbudowaną i unowocześnioną infrastrukturę przedszkolną. Powstała ona poprzez adaptację istniejącego jednokondygnacyjnego budynku magazynowego, w którym powstało 5 sal do zajęć w grupach, które mieszczą łącznie 119 dzieci. Budynek został rozbudowany o szatnię, część gastronomiczną i administracyjną. 4 września br.,zgodnie z planem, dzieci rozpoczęły edukację w nowym przedszkolu.

Wartość całego projektu wyniosła 2 089 852,55 zł, wydatki kwalifikowane to 1 369 300,95 zł, natomiast dofinansowanie wyniosło 720 551,93 zł.

Ponadto Gmina Dukla w ramach pierwszego wyposażenia zakupiła meble i pomoce dydaktyczne za kwotę 147 312 zł oraz uzupełniła wyposażenie kuchni za kwotę 75 755 zł. Na zakup wspomnianego wyposażenia Gmina stara się o uzyskanie dofinasowania z Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Więcej zdjęć w galerii...

Paweł Puchalik

2017-09-29