Dojście do Świętej Wody oznakowane

Na zachodnim stoku góry Piotruś (728 m) w Beskidzie Niskim znajduje się źródło nazywane Święta Woda, które tradycja wiąże ze św. Janem z Dukli. Mieszkańcy Jaślisk i okolicznych wsi uważają, że to właśnie tu św. Jan szukał sobie miejsca na pustelnię. Od lat na potężnym jaworze, wyrastającym niemal nad samym źródłem, wisiała niewielka kapliczka nadrzewna. W 2005 roku leśnicy wznieśli nad kamienną cembrowiną źródła metalowy krzyż i drewnianą kaplicę.

Stoki góry Piotruś są niezwykle malownicze; od grzbietu zwieńczonego wychodniami skalnymi schodzą w stronę kapliczki gołoborza, wśród których można spotkać poosuwiskowe jeziorka. Miejsce to jest znane tylko wytrawnym turystom - zaś spacerowicze, chcący tam trafić, często błądzili. Dlatego dla wędrujących żółtym szlakiem z Zawadki Rymanowskiej do miejscowości Stasiana, leśnicy z Nadleśnictwa Dukla oznakowali dojście do kapliczki św. Jana z Dukli. Niebieskie znaki symbolizujące kaplicę namalowano począwszy od miejsca, w którym żółty szlak przecina stara droga, tuż przed grzędą szczytową. Stanęła w tym miejscu także tablica kierunkowa. Czas przejścia do kapliczki wynosi około 5 minut.

Tekst: Dominika Dąbrowska
Zdjęcia: Krzysztof Trynkiewicz