Matematyka nie lubi pisać słowami, matematyka ma swój język

We wrześniu ubiegłego roku uczniowie ZSP w Równem i ZSP w Łękach Dukielskich zostali zgłoszeni przez nauczycieli matematyki p. Dorotę Szczurek i p. Ewę Piróg do Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "Pangea" organizowanego przez Akademię Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. W konkursie tym wzięło udział 103264 uczniów. Pierwszy etap odbył się 10 stycznia 2014 r. Uczniowie z niecierpliwością przez dwa miesiące czekali na wyniki. 17 marca miłym zaskoczeniem dla czterech uczestników konkursu: Kacpra Kani, Dominika Pulnara z klasy czwartej, Damiana Biel z szóstej klasy z Równego i Bartosza Ryczaka z klasy szóstej z Łęk Dukielskich była informacja, że zostali finalistami. Drugi etap konkursu odbył się 28 marca 2014 r. w Warszawie i wzięło w nim udział 4500 uczniów z poszczególnych etapów edukacyjnych z całej Polski. Dzieci z gminy Dukla rozpoczęły pracę o godzinie 12:00, a na wykonanie miały 90 minut. Mimo, że uczniowie byli zmęczeni zmaganiami konkursowymi z zapałem wraz z opiekunem rozpoczęli zwiedzanie Warszawy. Atrakcją było wejście do Centrum Nauki "Kopernik", obejrzenie Stadionu Narodowego oraz Pałacu Kultury i Nauki, a także wielu ciekawych miejsc, które na długo pozostaną w pamięci. Konkurs był dla dzieci dużym przeżyciem i kolejnym nowym doświadczeniem zachęcającym do rozwijania zainteresowań matematycznych. Zrealizowanie tego przedsięwzięcia było możliwe dzięki życzliwości Pana Burmistrza Marka Góraka, który zapewnił transport za co wdzięczni są mu uczestnicy konkursu wraz z opiekunem.

Edyta Szczurek, Katarzyna Szuba

2014-04-15