Z wizytą w Styrii

W dniach 8-10 kwietnia br. czternastu właścicieli gospodarstw agroturystycznych z gminy Dukla wraz z zastępcą burmistrza Dukli Andrzejem Bytnarem, Krystyną Dombeck - tłumaczem, koordynatorem projektu Krystyną Boczar-Różewicz i zastępcą koordynatora Barbarą Pudło uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Styrii, regionu turystycznego w Austrii. Wyjazd do Styrii to jeden z etapów realizowanego przez gminę Dukla projektu pt. Model agroturystyki austriackiej dobrym wzorem dla kwaterodawców z gminy Dukla, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Organizacja study tour do gospodarstw agroturystycznych w Styrii przez gminę Dukla miała na celu nawiązanie współpracy z partnerem austriackim i czerpanie przykładów z doświadczeń austriackich. W gminie Dukla powstało około 30 gospodarstw agroturystycznych, kilka z nich prosperuje w miarę dobrze, pozostałe mają okazjonalnie gości. Organizacja wyjazdu dla właścicieli gospodarstw do Austrii, gdzie gospodarstwa agroturystyczne mają ciekawą ofertę dla gości i duże obłożenie będzie dobrą praktyką dla kwaterodawców z gminy Dukla. Dobre wzory prowadzenia działalności agroturystycznej zaczerpnięte z Austrii mogą pomóc w przygotowaniu ciekawszej oferty co może przełożyć się na większą ilość gości odwiedzających gospodarstwa. Uczestnicy poprzez korzystanie z usług turystycznych w gospodarstwie, spotkania z burmistrzami, przedstawicielami organizacji turystycznych poznali sposób funkcjonowania gospodarstw, podejmowane działania marketingowe przez właścicieli gospodarstw i organizacje turystyczne. Wyjazd był też okazją do wzajemnego poznania się. Dobrym duchem wyjazdu studyjnego była pani Helga Bauer, Austriaczka z którą nawiązaliśmy kontakt organizując wyjazd. To właśnie pani Helga pomogła w przygotowaniu programu wyjazdu, towarzyszyła uczestnikom przez cały czas. Tak wszystko zaplanowała, że zobaczyli bardzo dużo.

Grupa uczestnicząca w wyjeździe mieszkała

w gospodarstwie KĂźrbishof Gartner, właścicielem którego są Barbara i Christian Gartner, położonego w miejscowości Weinberg an der Raab niedaleko miasteczka Fehring. Następnego dnia po śniadaniu spotkała się z właścicielką p. Barbara Gartner i p. Helga Bauer, która uczestniczyła w każdej wizycie do kolejnych gospodarstw agroturystycznych. Gospodarstwo należy do Stowarzyszenia "Urlaub auf Bauernhof" , które zajmuje się głównie marketingiem, ale nie tylko, również doradztwem dla początkujących właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Składka w stowarzyszeniu jest zróżnicowana i wynosi i jak dowiedzieli się uczestnicy wyjazdu studyjnego 10 % od łóżka. Gospodarstwa musza spełnić szereg wymogów, podobnie jak u nas, do 10 łóżek podatek płaci ryczałtem, powyżej 10 to jest już zasady ogólne. Właściciele oprócz przyjmowania gości prowadzą 30 ha gospodarstwo, głównie zajmują się uprawą zbóż i dyni (6 ha).Gospodarstwa serwują gościom zwykle śniadanie, obiad i kolację spożywa się w restauracjach. Po śniadaniu zwiedzili gospodarstwo Marii SchĂśllauf: Altes GehĂśft am Lormanberg. To gospodarstwo należy do nieformalnej grupy Lasndlust, która skupia właścicieli domów mających przynajmniej 100 lat. Zobaczyli zaadoptowane na obiekty agroturystyczne budynki gospodarskie. Wszystko wykończone naturalnymi surowcami. Niezwykle ciekawy był dom z ceglaną podłogą odpowiednio zakonserwowaną i piwniczka, z której goście mogli korzystać rozliczając się za wykorzystane trunki przy wyjeździe. Po południu odbyło się spotkanie z burmistrzem Fehring Johanem Winkelmeierem i Franzem Rauchenbergerem dyrektorem Thrmenland Steiermark, a także z Dietmarem Fuchsem z agencji kwalifikacji pracy we Wschodniej Styrii. Zastępca burmistrza przedstawił gminę Dukla, a koordynator realizowany projekt. Wieczorem kolacja była u właścicieli winnicy. Trzeciego dnia zwiedzili w Pollau zakład, w którym pozyskiwany jest olej min. z pestek dyni. Olej jest produktem niezwykle wartościowym, używanym bardzo powszechnie w styryjskiej kuchni, posiada certyfikat unijny Chronioną Nazwę Pochodzenia. W ostatnim dniu odwiedzili gospodarstwo Knuspenhaus de Buigne w Zeil koło PĂśllau. Właścicielka pokazała adaptowany na obiekt dla rodziny lub par stary spichlerz, w którym obłożenie w ciągu roku wynosi przynajmniej 85%, czyli 300dni w roku pełny stan obiektu. Odwiedzili także w Unterneubergu gospodarstwo p. Haidi Rodler, należące również do grupy Landlust i przyjmującej gości ze zwierzętami. Obiadem w restauracji Hubmann w PĂśllau i spotkaniem z burmistrzem gminy Johanem Schirnhoferem, Siegfriedem Stalzer z Naturpark PĂśllauertal i kapelanem Grzegorzem Półtorakiem zakończono wyjazd studyjny. Bardzo pomocne były nam dwie panie Helga Bauer i Krystyna Dombeck, które tłumaczyły na spotkaniach i wspierały w czasie zwiedzania. Duże zainteresowanie naszą gminą wykazał burmistrz PĂśllau, wyraził chęć współpracy, poprzez podpisanie listu intencyjnego. Uczestnicy study tour z głowami pełnymi pomysłów i dobrych przykładów jakie zobaczyli w Styrii wrócili szczęśliwie do domu.

2014-05-09