Oddali hołd poległym 69 lat temu

W 69. rocznicę jednej z najkrwawszych górskich bitew II wojny Światowej, zwanej operacja karpacko-dukielską, oddano hołd poległym. Obchody rozpoczęły się 4 października o godz. 10.00 na Cmentarzu Wojennym w Dukli, skąd delegacje udały się do Nowosielec i Zarszyna.

Przybyłych na uroczystości gości: przedstawicieli kombatantów, korpusu dyplomatycznego, władz państwowych i samorządowych Polski, Czech, Słowacji oraz mieszkańców Dukli i okolic przywitał burmistrz Dukli Marek Górak. Gminę Dukla reprezentowali: burmistrz Dukli Marek Górak i przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli Andrzej Dziedzic. Po odegraniu hymnów państwowych nastąpiło złożenie wieńców pod Pomnikiem Żołnierza przez delegacje uczestniczące w uroczystościach. Obchody 69. Rocznicy operacji karpacko-dukielskiej są żywą lekcją historii i patriotyzmu. Przypominają o wojennych losach regionu, ale także całej Polski i jej sąsiadów. Tym, którzy w imię wolności i godnego życia złożyli to co mieli najcenniejsze- życie, oddali cześć również najmłodsi mieszkańcy naszej gminy - przedszkolacy i uczniowie dukielskich szkół. W uroczystościach wzięła udział córka Ludvika Svobody pani Zoe Kluskova-Svobodova ze swoją córką i wnukiem. Uroczystości w Dukli zakończyła wspólna modlitwa w intencji poległych pod przewodnictwem o. gwardiana Micheasza Okońskiego z klasztoru OO. Bernardynów w Dukli i złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Pojednania.

Krystyna Boczar-Rózewicz

2013-10-04