SZLACHETNA PACZKA

SZLACHETNA PACZKA ma już trzynaście lat. Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku. Wtedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzona przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA) obdarowała 30 ubogich rodzin. Dzisiaj projekt SZLACHETNEJ PACZKI ma charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja charytatywna w Polsce łączy działania setek tysięcy osób. W 2013 roku Paczka jest organizowana w 508 lokalizacjach w całej Polsce.

Ja działa paczka?
Wolontariusze, czyli Super W szukają rodzin w potrzebie, pozyskują zgody rodzin na wywiad środowisko m.in. od sołtysa danej wsi, od księdza, od Pani pedagog itp. Następnie spotykają się z nimi, diagnozują ich sytuację, poznają konkretne potrzeby i podejmują decyzję o włączeniu do projektu. Darczyńcy przygotowują konkretną pomoc dla konkretnej rodziny.
Rodziny w potrzebie oprócz konkretnej pomocy otrzymują nadzieję na lepsze jutro i impuls do zmiany.

Kodeks Mądrego Pomagania - to zasady, którymi kierujemy się przy pomaganiu.

Szukamy biednych
Do nas nie można się zgłosić po pomoc. Sami szukamy potrzebujących. Prawdziwa bieda jest cicha i skromna. Chcemy znaleźć tych, którzy naprawdę potrzebują pomocy. Nie pomagamy tym, którzy potrafią ją sobie załatwić.

Spotkanie
Odwiedzamy domy potrzebujących. Nie wystarczy nam, że ktoś mówi, że jest biedny. Osobiste spotkanie jest szansą na wzajemne zrozumienie. Osoby, do których trafiają wolontariusze mówią często: nie musicie już przynosić paczek. Wystarczy, że ktoś mnie odnalazł i chciał wysłuchać.

Diagnoza
Najpierw sprawdzamy, potem pomagamy. Co to za lekarz, który każdemu pacjentowi przepisuje aspirynę? najpierw powinna być diagnoza, a potem leczenie. Pomagamy tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że nasza pomoc pomoże.

Prezent
Prawdziwy prezent potrafi też wywołać prawdziwą radość. Jeśli dostajemy beznadziejny prezent, czujemy się fatalnie, jakby nas ktoś poniżył: po co ktoś mi daje coś tak beznadziejnego. Trafiony - otwiera serce. Czujemy, że ktoś odkrył nasze marzenia.

Szansa
Pomagamy, by dać szansę na lepsze życie. Wierzymy, że ci ludzie na razie przegrywają. Nie wiemy też, czy skorzystają z okazji i uda im się zmienić. Nie oceniamy ich. Dajemy im szansę. I głęboko w nich wierzymy. Każdy może stać się kimś.

Wzajemność
Nie tylko działamy charytatywnie. Oczekujemy, że ci, którym pomagamy, odwzajemnią się. Może mają mało, ale przecież nie na tyle, żeby nic nie mogli dać od siebie. Kartka świąteczna, ciasto - małe rzeczy. Wierzymy, że nie muszą myśleć tylko o sobie.

W 2013 r. Szlachetna Paczka została zorganizowała już po raz trzynasty. Łącznie w całej Polsce 9500 wolontariuszy odwiedziło 17684, które zostały włączone do projektu. W 2013 roku Paczka była organizowana w 508 lokalizacjach w całej Polsce. Średnia liczba osób, które przygotowywały paczki dla rodzin to 30 osób. Należy pamiętać, że paczkę nie trzeba robić pojedynczo, można zaangażować znajomych, sąsiadów czy rodzinę i wspólnymi siłami przygotować paczkę dla rodziny. W rejonie Dukli (gmina) i okolice paczkowe szaleństwo odbyło się po raz trzeci. W tym roku 27 wolontariuszy odwiedziło 71 rodzin, z których 61 zostało włączonych do projektu. Paczka dotarła do rodzin z Dukli, Głojsc, Iwli, Teodorówki, Nadola, Jasionki, Zboisk, Łęk Dukielskich, Wietrzna, Mszany, Tylawy, Barwinka, Zyndranowej, Olchowca, Zarzecza, Cergowej, Rogów, Komborni.

W imieniu swoim jak i w imieniu wolontariuszy serdecznie dziękuję za okazane wsparcie i dobre serce Panu Burmistrzowi Markowi Górak, Panu Dyrektorowi Zespołu Szkół nr 2 Janowi Drajewicz, Panu Dyrektorowi MOSiR Michałowi Szopie, Pani Dyrektor MOPS Małgorzacie Bielec, Pani Dyrektor Ośrodka Kultury Małgorzacie Walaszczyk-Faryj, Prezesowi OSP Dukla Witoldowi Madej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Dukli, Równego oraz Iwli. Dziękuję również wolontariuszom bez który Szlachetna Paczka nie mogłaby się odbyć, którzy poświęcili mnóstwo swojego czasu i energii, aby rodziny otrzymały pomoc i wsparcie.

Teraz można pomóc wesprzeć nasze działania w 2014 roku, przekazując 1% swojego podatku. Aby również w 2014 r. Szlachetna Paczka mogła dotrzeć do rodzin w potrzebie potrzebujemy Państwa wsparcia, dlatego zwracamy się z prośbą o przekazania 1% na Stowarzyszenie Wiosna, które realizuje projekt Szlachetna Paczka. W części "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP" w rubryce "Numer KRS" wpisać: 00 00 05 09 05. Następnie należy wypełnić rubrykę "Wnioskowana kwota" wpisując do niej kwotę stanowiącą 1% podatku. W rubryce "Cel szczegółowy" wpisać Stowarzyszenie WIOSNA, aby Twój 1% wsparł konkretnie jeden z tych programów.

Justyna Zimny-Frużyńska
Lider Rejonu Dukla (gmina) i okolice