Historia i kultura łemkowska w Beskidzie Niskim

30 września br. odbył się wernisaż wystawy w Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli prezentującej historię i kulturę Łemków w Beskidzie Niskim. W trakcie wernisażu przybyli goście obejrzeli film pt. "Epifan Drowniak zwany Nikiforem" o jednym z najbardziej znanych Łemków na świecie. Epifan Drowniak został pod koniec życia doceniony i uznany na całym świecie za jednego z najwybitniejszych prymitywistów.

Wystawę otworzył dyrektor muzeum Waldemar Półchłopek, który przywitał przybyłych gości. Organizacja wystawy jest efektem współpracy Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej oraz Muzeum Historycznego w Dukli- podkreślił dyrektor muzeum. Kustosz Aleksandra Żółkoś przybliżyła przybyłym gościom historię i kulturę Łemków. Na wystawie starano się nawiązać do życia codziennego Łemków poprzez elementy wyposażenia chat łemkowskich zwanych chyżami, czy charakterystyczne stroje męskie i kobiece pochodzące ze wschodniej, środkowej i zachodniej Łemkowszczyzny. Wśród strojów m. in. można zobaczyć okazale się prezentującą czuhanię (czuhę) łemkowską, długi brązowy płaszcz, który zarzucano na ramiona jak pelerynę, a jego rękawy zszyte były dołem i zastępowały kieszenie - powiedziała pani kustosz. Łemkowie poprzez swoją odrębność, język, religię, zwyczaje, muzykę, stroje stworzyli bogatą kulturę, która nadała im wyrazisty charakter i odróżniła od innych grup etnicznych. Pomimo burzliwej historii, tragicznych wydarzeń XX w. i związanych z nimi akcji przesiedleńczych kultura łemkowska pozostała jedną z najbardziej charakterystycznych i budzących zainteresowanie kultur w Polsce. Współcześni Łemkowie kultywują tradycje przodków i rozwijają własną kulturę - dodała Aleksandra Żółkoś. Głos zabrał twórca Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej Teodor Gocz. Podziękował za zorganizowanie wystawy i prosił o zadawanie pytań. Głos zabrał także Bohdan Gocz, obecnie przewodniczący Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Podziękował za organizację wystawy pracownikom muzeum, podkreślając że to pierwsza tego typu wystawa w dukielskim muzeum. Na wystawie możemy obejrzeć grafiki i akwarele artystów łemkowskiego pochodzenia.

2013-10-01