Agroturystyka w Austrii i Polsce

Pod tym tytułem odbyła się 5 czerwca 2014 roku konferencja w Chyrowej, wzięli w niej udział goście z Austrii z regionu Styria, właściciele bazy noclegowej z gminy Dukla i Jaśliska, przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się turystyką, przedstawiciele wyższych uczelni. Celem konferencji było przekazanie dobrych, sprawdzonych przykładów z Austrii kwaterodawcom z gminy Dukla.

Konferencje otworzył burmistrz Dukli Marek Górak, przywitano zaproszonych gości i rozpoczęto prezentacje referatów. Sesje referatowa otworzyła pani Astrid Schoberer-Nemeth,- prezes Stowarzyszenia Wakacje w Gospodarstwie w Styrii, która przedstawiła gospodarstwa agroturystyczne jako źródło dochodu dla rolników w Austrii. Kolejny referat dotyczący nowych pomysłów i rozwiązań w turystyce na przykładzie styryjskiego programu LANDLUST, zaprezentowała koordynator projektu pani Helga Bauer. Stronę polska reprezentowali dr Artur Stec z Politechniki Rzeszowskiej, który zaprezentował referat dotyczący marketingu agroturystyki w Polsce pt. "Fioletowa krowa" jako czynnik sukcesu promocji agroturystyki i regionu w otoczeniu. Strona polska zaprezentowała referat dotyczący czynników wpływających na rozwój agroturystyki przygotowany przez Witolda Grodzkiego z PTTK w Krośnie. W konferencji wzięło udział 45 osób.

Podsumowaniem konferencji był pokaz filmu promującego gminę Dukla "Wrota Karpat" i prezentacja pokazujące przykładowe rozwiązania w styryjskich gospodarstwach agroturystycznych, w których z wizyta studyjna była w kwietniu grupa właścicieli gospodarstw agroturystycznych z gminy Dukla.

2014-06-12