Jak napisać powieść?

11 czerwca br Biblioteka Publiczna w Dukli wspólnie z biblioteką szkolną Zespołu Szkół nr 2 zorganizowały spotkanie autorskie - w formie warsztatów- z Panią Joanną Jagiełło.
W spotkaniu uczestniczyły 33 osoby, wśród których byli chętni gimnazjaliści i licealiści z naszej szkoły oraz gimnazjaliści z Równego i Miejsca Piastowego.
Na wstępie Pani Jagiełło zaprezentowała swoją twórczość, opowiadając przy tej okazji o sobie, swojej pracy i źródłach inspiracji.
Później spotkanie zmieniło się w "Warsztaty kreatywnego pisania", polegające na wspólnym ćwiczeniu wyobraźni i umiejętności obserwacji. Każdy z uczestników otrzymał fotografię nieznanego sobie człowieka i miał za zadanie stworzyć jego osobowość: począwszy od nadania imienia, określenia statusu społecznego, wieku, kraju pochodzenia i wykonywanego zajęcia, a skończywszy na stanie emocjonalnym w chwili wykonywania zdjęcia. Rezultaty tego, wcale niełatwego ćwiczenia, były zaskakujące dla samych uczestników, którzy pewnie sami siebie nie podejrzewali o posiadanie tak bujnej wyobraźni. Chyba najwięcej emocji wywołały mroczna postać Marty, z czasów Rewolucji Francuskiej, czy komiczny właściciel restauracji "Świnka". Pierwsza mrożąca krew w żyłach, druga wywołująca salwy śmiechu!
W dalszej części zajęć nowo stworzeni "bohaterowie" zaczęli ze sobą rozmawiać - w ten sposób młodzi literaci zmierzyli się ze sztuką konstruowania dialogu. Również tutaj pomysłowość uczestników nie znała granic. Wszystko to było wsparte radami doświadczonej Pisarki. Praca i kreatywność uczestników spotkania została skomplementowana przez Panią Jagiełło. Kto wie? Może wśród naszej młodzieży są przyszli mistrzowie powieści?

Joanna Jagiełło jest absolwentką anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracowała z miesięcznikami "Perspektywy" i "Cogito". Jest redaktorką podręczników do języka angielskiego. A przede wszystkim jest autorką książek dla młodzieży, jej debiutancka powieść "Kawa z kardamonem" była nagradzana w wielu konkursach. A jej kontynuacja "Czekolada z chili" również cieszy się uznaniem czytelników.

2014-06-16