XXII Łemkowski Kermesz w Olchowcu

W programie obchodów święta, które odbyło się 19-20 maja br., jak co roku były uroczyste nabożeństwa w olchwieckiej cerkwi pw. Przeniesienie Prochów św. Mikołaja - obotnia weczirnia o godz. 18.00 i niedzielna msza kermeszowa z procesją o godz. 10.30. W programie artystycznym można było obejrzeć liczne występy karpackich zespołów ludowych, wystawy i kermeszowe stragany.

Ciekawie była przygotowana przez Tadeusza Kiełbasińskiego wystawa "Jak to dawniej na Łemkowszczyźnie gospodarowano". Mogliśmy podziwiać grafikę Wasyla Madzielana, przedstawiającą codzienne zajęcia na dawnej łemkowszczyźnie i odpowiednio dobrane do danego obrazu sprzęty gospodarskie, dzisiaj już prawie zapomniane, a dawno nie używane. Wasyl po wojnie wyjechał do Ameryki, tam też pozostał na zawsze, z tęsknoty za rodzinnymi stronami zaczął tworzyć. Ja dołożyłem sprzęty z moich zbiorów i tak powstała wystawa - opowiada Tadeusz Kiełbasiński. Druga wystawa nawiązywała do 1947 roku i Akcji Wisła. Prezentowane na niej zdjęcia przedstawiały rodziny łemkowskie wysiedlone na zachód Polski lub do ZSRR.

Nie obyło się bez konkursu piosenki łemkowskiej. Wygrały go Ola i Gabrysia Matykówny i Natalia i Wioletta Fydryk śpiewając w czteroosobowym zespole. Dziewczynom gratulujemy, takie... głosy.

Pogoda dopisywała i Olchowiec odwiedziło mnóstwo gości. Zatem tegoroczny kermesz zaliczyć możemy do bardzo udanych pod każdym względem.

Więcej zdjęć w galerii...

kbr

2012-05-28