Po 69 latach spoczęli na Cmentarzu Wojennym w Dukli

Po 69 latach od Operacji Karpacko-Dukielskiej w 1944 r., na terenie gminy Dukla w miejscowości Kamionka zlokalizowana została mogiła, w której pochowane były szczątki żołnierzy radzieckich.

Informację o prawdopodobieństwie istnienia mogiły wojennej przekazała p. Janina Kacprzyk -sołtys wsi Zawadka Rymanowska. Za zabudowaniami byłego Iglopolu, już w miejscowości Kamionka, płynący potok podmywał skarpę i odkrywał kości. Okazało się, że była to zbiorowa mogiła kryjąca szczątki 17 żołnierzy radzieckich poległych w czasie działań wojennych w 1944 r.

W dniach 23-24 grudnia 2013 r w obecności przedstawicieli: Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego-Wydział Polityki Społecznej, Państwowego Inspektora Sanitarnego w Krośnie, Oddziału Rejonowego PCK w Krośnie i gminy Dukla przeprowadzona została ekshumacja. Całość prac tj. ekshumację , przewóz szczątków ludzkich oraz pochówek na cmentarzu wojennym w Dukli w mogile nr 46, przeprowadziło Komunalne Przedsiębiorstwo Lwowskiej Rady Obwodowej "DOLA " ze Lwowa, które reprezentował dyrektor Swjatoslaw Szeremeta. Ze strony gminy Dukla w pochówku uczestniczyli burmistrz Marek Górak i wiceburmistrz Andrzej Bytnar.

Stanisława Fornal

2014-01-02