Dąb Wincenty w finale konkursu Drzewo Roku 2014

Finalistą tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja, jako jedyne drzewo z terenu Podkarpacia, został dąb Wincenty, rosnący w parku leśnym "Dębina" w Krościenku Wyżnym, którym zarządza Nadleśnictwo Dukla.

Jest jednym z 16 drzew, które w czerwcu wezmą udział w plebiscycie o tytuł Drzewo Roku 2014. do konkursu napłynęło 122 zgłoszenia z całej Polski, dąb Wincenty jest jedynym z terenu Podkarpacia.

Dąb Wincenty ma około 450 lat, obwód 542 cm, wysokość 28 m, jest pomnikiem przyrody. Do konkursu został zgłoszony przez Stowarzyszenie Kulturalne "Dębina" w Krościenku Wyżnym, Redakcję Gazetki Szkolnej "Kleks" w Szkole Podstawowej w Krościenku Wyżnym oraz Nadleśnictwo Dukla.

- Wkrótce na potężnym głazie z piaskowca, który umieściliśmy obok drzewa wykuty zostanie napis informujący, że dąb upamiętania słynnego poetę Wincentego Pola. - zapewnia Tadeusz Mędrek, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla. - Cieszymy się, że drzewo rosnące w naszym lesie gospodarczym znalazło się w tak szacownym gronie i zrobimy wszystko, by je wypromować w trakcie trwania czerwcowego plebiscytu. Wiem też, że mamy wielu sympatyków pośród lokalnej społeczności.

Miejscowa legenda głosi, że ten właśnie dąb miał być miejscem, w którym siadywał Wincenty Pol. Tu miał pisać swe wiersze (na przykład "Królewskie dęby"). Jeden z jego utworów dedykowany został właścicielom dworu, w którym gościł - Jabłonowskim. Wiersz ten mówi wprost o tejże "dębinie". Dąb Wincenty był wdzięcznym tematem także dla innych pisarzy i poetów m. in. Zofii z Fredrów hr. Szeptyckiej, siostry Aleksandra Fredry czy Jana Szelca, jak również dla fotografików, rysowników i malarzy.

Drzewo rośnie nieopodal leśnego parkingu i ścieżki spacerowej, jest więc często odwiedzane przez ludzi. Redakcja Gazetki Szkolnej "Kleks" wymyśliła Literacki Szlak Drzew obejmujący już 6 drzew nazwanych imionami poetów i pisarzy związanych z Krościenkiem Wyżnym, a zaczynający się właśnie od Wincentego.

Konkurs Drzew Roku ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane.

Dąb Wincenty nad stawem w Dębinie

Elżbieta Dzikowska przy dębie Wincentym w Krościenku