Dni Dukli 2013

Dni Dukli 2013 rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miejskiej w Dukli, która odbyła się Muzeum Historycznym -Pałac. Podczas sesji zebrani obejrzeli dwie prezentacje. Pierwsza dotyczyła VII tomu Biblioteki Dukielskiej "Przełęcz Dukielska we wrześniu 1939 roku" i została zaprezentowana przez Janusza Kubita autora książki i druga "Dukielskie specjały - kto, gdzie i jakie" została zaprezentowana przez Krystynę Boczar-Różewicz redaktorkę wydanego informatora "Dukielskie specjały - gdzie i kto". Po prezentacji odbyła się degustacja chleba dukielskiego ze smalcem i pierogów razowych z kapustą. Zespół ze studia wokalnego Bel Canto działający przy Ośrodku Kultury w Dukli uatrakcyjnił uroczystą sesję. Uczestnicy sesji mogli podziwiać piękne głosy Gabrysi Matyki i Pawła Konopa, którzy zaśpiewali w duecie i solówkę Arlety Urbańskiej.

W tym roku Dni Dukli odbywały się po raz pierwszy na placu przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Dukli. O godz. 15.00 z małym opóźnieniem rozpoczął się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldboyów o Puchar Dni Dukli. Wzięły w nim udział drużyny z Opaly na Węgrzech, z Baiut w Rumunii i oldboye dukielscy. Zwycięzcami okazali się gospodarze i puchar pozostał w Dukli.

Jak zawsze na dni miasta został przygotowany program artystyczny dla dzieci. W tym roku w wykonaniu Krakowskiego Biura Promocji Kultury pt. "Zabawiątka". Odbyły sie także wybory Małej Miss i Małego Mistera Dni Dukli. Korony powędrowały do: sześcioletniej Juli Szczurek z Cergowej i do czteroletniego Krzysztofa Rygla z Dukli.

Po koncercie zespołu Iwo Dixie Jazz Band, który bardzo ciepło został przyjęty przez dukielską publiczność, burmistrz Dukli Marek Górak przekazał symboliczny klucz do bram miasta na ręce Małgorzaty Walaszczyk-Faryj - dyrektorki Ośrodka Kultury- organizatora dni miasta. Nagrody Burmistrza Dukli odebrali dyrektorzy szkół, które miały najlepsze osiągnięcia w dziedzinie kultury. Po raz kolejny w kategorii szkół podstawowych zwyciężył Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Dukli, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Głojscach, a trzecie Szkoła Podstawowa w Jasionce. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyło Gimnazjum w Dukli, drugie miejsce zajął Zespół Szkół nr 2 w Dukli, a trzecie Gimnazjum w Łękach Dukielskich. Zwycięskie szkoły otrzymały czek od burmistrza Dukli na 1000 zł i piękne puchary. Dzień pierwszy zakończyły koncerty braci Jacka i Grzegorza Polak, Lachersów, finalistów programu Mast be The Music. Zespoły znakomicie bawiły publiczność i przyjęte zostały owacyjnie. Zakończeniem sobotniej zabawy była dyskoteka pod gwiazdami z DJ-em Błażejem. Nie obyło się bez deszczu, a zatem tradycji stało sie zadość.

"Charytatywny Maraton Zumby" rozpoczął drugi dzień Dni Dukli. Podczas imprezy zbierane były pieniądze na leczenie i rehabilitację Justyny Szczepanik, mieszkankę naszej gminy, która choruje na nowotwór złośliwy kości oraz chrząstek stawowych. Maraton trwał do godziny 17.00, w tym czasie zebrano 8 240,00 zł. To bardzo piękny gest ze strony wszystkich, którzy dołożyli swoje pieniądze do tej kwoty za co organizatorzy bardzo, bardzo serdecznie dziękują. Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują firmom, które wsparły rehabilitację Justyny: Przedsiębiorstwu Materiałów Drogowych w Rzeszowie i Gospodarce Komunalnej i Mieszkaniowej w Dukli.

Po występie Zespołu "Szarotka -Duklanie" odbył się Turniej Sołectw 2013. Wzięły w nim udział 4 sołectwa. To bardzo niewiele jak na 22 sołectwa w gminie Dukla. Zwyciężyła Trzciana i otrzymało 2000 zł nagrody, Dukla zajęła - 2. miejsce i 1500 zł nagrody, Mszana - 3. miejsce i 1000 zł, Zawadka Rymanowska - 4. miejsce i 500 zł nagrody. Wystąpiły zespoły działające przy Ośrodku Kultury w Dukli: Gabi, Step, Bel Canto. Wystąpił gościnnie zespół "Mali Igloopolanie", działający przy Ośrodku Kultury w Dębicy, przyjęty gromkimi brawami. Wielka szkoda, że takiego zespołu nie ma w Dukli.

Koncert Doroty Osińskiej finalistki The Voice of Poland 2013 wschodzącej gwiazdy był strzałem w dziesiątkę organizatorów. Tak należą się gratulacje. To była uczta duchowa. Gwiazda Dni Dukli Zbigniew Wodecki dał cudowny koncert. W repertuarze nie zabrakło Pszczółki Mai, utworów na trąbkę i skrzypce. Artysta nawiązał znakomity kontakt z publicznością i wszyscy bawili sie znakomicie. Na placu smakołykami częstowały przybyłych na imprezę panie z Kół Gospodyń Wiejskich z: Głojsc, Równego, Łęk Dukielskich, Barwinka, Tylawy. Za te pyszności bardzo serdecznie dziękujemy.

W tym roku dopisali artyści, a nawet pogoda. Nie pozostaje nic innego jak pogratulować organizatorom. Gratuluję

W imieniu organizatorów dziękuję wszystkim sponsorom Dni Dukli 2013.

Galeria zdjęć...

2013-07-09