Dożynki gminne w Dukli

Dożynkowe cuda

1 września br. w Dukli odbyły się Dożynki Gminne. Delegacje wieńcowe miały spotkać się na dukielskim rynku, a stąd korowodem dożynkowym przejść do kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Dukli. Ze względu jednak na niesprzyjającą pogodę delegacje dożynkowe udały się bezpośrednio do kościoła pw. św. Marii Magdaleny, gdzie odbyła się msza święta dziękczynna celebrowana pod przewodnictwem o. gwardiana kustosza Sanktuarium św. Jana z Dukli Micheasza Okońskiego.

Tegoroczne upalne lato z pewnością przyczyniło się do tego, że żniwa zakończyły się szybciej niż zwykle, a susza trwająca nieprzerwanie ponad miesiąc dała się we znaki mieszkańcom Dukielszczyzny choćby ze względu na coraz bardziej obniżający się stan wód w studniach. Sama tego doświadczyłam, ponieważ korzystam z wody ze studni i mimo, że studnia jest w miarę zasobna trzeba oszczędzać wodę przez duże "O". A zatem czas żniwny za nami. W większości sołectw naszej gminy odbywały się już dożynki wiejskie. Podczas nabożeństwa dziękczynnego na Dożynkach Gminnych w Dukli starostowie z poszczególnych sołectw złożyli dary, które zostały poświęcone. Złożony w ofierze chleb został pokrojony i uczestnicy celebry po jej zakończeniu byli częstowani przez gospodarza gminy burmistrza Dukli Marka Góraka. Starostami tegorocznych dożynek byli Anna Delimata z Barwinka i Jan Buriak z Tylawy. Jak co roku Ośrodek Kultury w Dukli organizator dożynek przeprowadził konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Sołectwa otrzymały regulamin konkursu na miesiąc przed dożynkami a i tak okazało się, że część sołectw wykonała wieńce wedle własnej inwencji nie trzymając się kryteriów konkursowych. W tym roku 13 sołectw prezentowało wieńce. Zostały one przygotowane z: roślin, zbóż, korzeni, bulw, owoców, kwiatów, ziół i innych płodów ziemi. Ważnym i najwyżej punktowanym kryterium oceny była budowa wieńca- zgodna z tradycją dożynkową: motyw korony na szkielecie pałąkowym, motyw koła, okręgu - symbolizującego całoroczny efekt pracy rolnika lub kształt stożkowej kopy. Wszystkie wieńce wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Starosta lub starościna z każdego sołectwa prezentowali swój wieniec. Po prezentacji wieńców w kościele farnym delegacje dożynkowe zostały zaproszone przez burmistrza Dukli do hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na uroczysty obiad i nastąpił ciąg dalszy rozpoczętych mszą św. uroczystości. Zespół "Równianie " przywitał gości dożynkowych śpiewem i inscenizacją.

Tak jak i w latach poprzednich organizator dożynek Ośrodek Kultury w Dukli zorganizował konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wszystkie wieńce były bardzo piękne, ale niestety nie wszystkie spełniały kryteria konkursowe, więc jury miało ogromne trudne zadanie. Po długiej dyskusji, w której matematyka wzięła górę przyznało następujące miejsca:

1. miejsce - sołectwo - Równe, 2. sołectwo - Barwinek, 3. sołectwo - Lipowica.
Pozostałe dziesięć sołectw zostało wyróżnione, a były to: Cergowa, Głojsce, Łęki Dukielskie, Mszana, Nowa Wieś, Nadole, Teodorówka, Tylawa, Wietrzno i Zboiska. Burmistrz Marek Górak, dyrektorka Ośrodka Kultury i przewodnicząca komisji konkursowej wręczyli zwycięzcom i wyróżnionym czeki i dyplomy. Wielka szkoda, że ze względu na deszcz nie było możliwości wyeksponowania wieńców, aby wszyscy mieszkańcy Dukielszczyzny mogli zobaczyć te dożynkowe cuda.

Ośrodek Kultury w Dukli bardzo dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dożynek i prezentacji sztuki kulinarnej, która odbyła się w pomieszczeniach MOSiR ze względu na padający deszcz.

2013-09-04