Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych rozstrzygnięty

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie okres świąt Bożego Narodzenia bez szopki betlejemskiej, która towarzyszy nam od wczesnego średniowiecza. Z Włoch, nazywanych ojczyzną szopek, dzięki ruchowi franciszkańskiemu szybko upowszechniła się w całej Europie. Do dziś w romańskim kościele św. Andrzeja w Krakowie, u sióstr klarysek przechowywane są elementy najstarszej polskiej szopki, datowane są na 2. połowę XIV wieku.
W ciągu stuleci ukształtowały się różne typy szopek. Do najbardziej znanych należy szopka tzw. betlejemka, mająca postać małej stajenki, w której znajdują się figurki św. Rodziny, pastuszków oraz Trzech Króli składających dary Dzieciątku Jezus. Jest oparta na biblijnym przekazie o narodzeniu Chrystusa. Bywała umiejscawiana wewnątrz groty wykonanej z masy papierowej, bądź drewnianym kościele.
Do popularnych odmian szopek bożonarodzeniowych zaliczana jest szopka neapolitańska, pochodząca z Neapolu. Charakteryzuje się ona tym, że przy żłobku umiejscawiani są przedstawiciele różnych stanów danego narodu, jest rozbudowana, wielofigurowa. Święciła triumfy w XVIII w. Cieszy się ona dużym powodzeniem we Włoszech, jak w Polsce szopka krakowska z elementami zabudowy Krakowa.
Od XIX w. znany jest typ szopki orientalnej. W zamyśle swoim stara się ona oddać bardziej otoczenie Betlejem z jego realiami, niż najbliższej okolicy.
W zaprezentowanych na wystawie szopkach bożonarodzeniowych dominują tzw. betlejemki, chociaż można zauważyć cechy wymienionych innych typów szopek. Wystawa jest owocem Międzynarodowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych, którego organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Krośnie i Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli. Konkurs ma swoją długoletnią tradycję - to już XIV edycja. W tym roku młodzi twórcy, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, a także podopieczni Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu powiatu krośnieńskiego oraz przygranicznych powiatów świdnickiego i stropkowskiego, przygotowali 113 ciekawych i oryginalnych prac. Wcześniej prace te przeszły eliminacje w gminnych konkursach. Na wystawie szopki zostały wyeksponowane w czterech kategoriach wiekowych, w taki sposób również zostały ułożone zwycięskie prace.
Pięcioosobowe jury wyłoniło 35 laureatów w obrębie konkursowych kategorii. Komisji konkursowej ogromnie trudno było zdecydować o tych najlepszych, ponieważ każda z prac stanowi swoiste dzieło sztuki wzorowane lub będące wyrazem, często nieskrępowanej wyobraźni wykonawców i wszystkie zasługują na nagrody.
Do wykonania tych szopek wykorzystano kilkadziesiąt różnorodnych materiałów, od piór, traw czy plastrów owoców po ciężki metal, zastosowano przeróżne techniki, takie jak: rzeźba, witraż, metaloplastyka, tkactwo, plecionkarstwo, techniki malarskie, rękodzielnicze, papierowe, np. ze sznurka papierowego, są też prace inspirowane sztuką kulinarną.
To niesamowite, że każdego roku pojawiają się wciąż nowe pomysły ilustrujące sceny Bożego Narodzenia. Przez stulecia szopki bożonarodzeniowe zmieniały wygląd, obecnie przybierają różne formy pod względem artystycznym, ale serce szopki, symbolika i przesłanie jest niezmienne i to jest głównym celem konkursu i wystawy.

Wyniki konkursu...

Aleksandra Żółkoś