KONKURS NA NAJLEPSZĄ WIEJSKĄ STRONĘ INTERNETOWĄ

Już od 20 marca można zgłaszać swoją stronę internetową do II edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepszą wiejską stronę internetową SOŁECTW@ w sieci. Organizatorem konkursu, który ma na celu zwalczanie wykluczenia cyfrowego na wsi poprzez promocję dobrych praktyk jest Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Do pierwszej edycji konkursu zgłoszono ponad 230 stron.

Konkurs ma charakter otwarty. Mogą w nim wziąć udział wszystkie osoby, które są autorami wiejskich stron internetowych, czyli stron sołectw lub wsi. Projekty można realizować i zgłaszać zarówno indywidualnie, jak i zespołowo.
- Celem konkursu jest przeciwstawienie się wykluczeniu cyfrowemu, które grozi szczególnie na obszarach wiejskich. Niestety sam dostęp do Internetu jest rozwiązaniem niewystarczającym, jeżeli nie pójdzie za tym zintegrowany program edukacyjny. Dlatego obok zintensyfikowanych działań zmierzających do rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej potrzebne są inicjatywy poszerzające wiedzę społeczności wiejskiej w zakresie korzystania z komputera i Internetu. Takim właśnie działaniem "SOŁECTW@ w sieci" Po dużym sukcesie pierwszej edycji konkursu nie sposób było zaprzestać tego bardzo potrzebnego działania. Liczę na to, że w tym roku będziemy mieli jeszcze więcej zgłoszeń - mówi o idei konkursu jego pomysłodawca Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, senator.
Administratorzy z całej Polski będą mogli do 20 kwietnia zgłaszać swoje wiejskie strony internetowe. Podobnie jak w ubiegłym roku patronat nad wydarzeniem objął Minister Administracji i Cyfryzacji. Inicjatywie partneruje także Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz urzędy marszałkowskie.

Na 231 zgłoszeń do konkursu w zeszłym roku zaledwie 10 formularzy zgłoszeniowych nadesłano w formie papierowej. Z tego powodu w tym roku można zgłaszać się wyłącznie poprzez formularz on-line zamieszczony na stronie www.konkurs.kss.org.pl

Jak w ubiegłym roku nagrody są dobrane w taki sposób, aby ułatwić administratorom stron internetowych ich pracę. Finaliści wojewódzcy otrzymają zestawy składające się z aparatu cyfrowego wraz ze statywem oraz kartą pamięci. Miejsca I-III natomiast otrzymają laptopa, komputer stacjonarny oraz tableta z internetem mobilnym.

Mimo, iż w regulaminie nie ma zapisów dotyczących plebiscytu na nagrodę publiczności administratorzy stron biorących udział w konkursie już teraz mogą obmyślać strategię pozyskiwania głosów na swoją witrynę. Zachęcamy do rozpoczęcia przygotowań już dzisiaj!

- Przygotowaliśmy także coś specjalnego dla administratorów stron, które brały udział w zeszłorocznej edycji. Z uwagi na to, iż jednym z głównych działań konkursu "SOŁECTW@ w sieci" jest promowanie dobrych praktyk mamy nadzieję, że działanie to pobudziło uczestników do rozwoju swoich stron internetowych. Dlatego zapraszamy do podzielenie się swoją historią. Najciekawsza z nich zostanie nie tylko przedstawiona na forum ogólnopolskim, ale także nagrodzona - informuje senator.

Ĺšródło: www.konkurs.kss.org.pl

2014-04-01