Bracia i Siostry, często nawiedzajcie to miejsce!

"Bracia i Siostry, często nawiedzajcie to miejsce!
Ono jest wielkim skarbem tej ziemi, bo tu przemawia Duch Pana do ludzkich serc za pośrednictwem waszego świętego Rodaka.
Mówi On, że życie osobiste, rodzinne i społeczne trzeba budować na wierze w Jezusa Chrystusa.
Wiara bowiem nadaje sens wszystkim naszym wysiłkom.
Pomaga odkryć prawdziwe dobro, ustala prawidłową hierarchię wartości, przenika całe życie."

Jan Paweł II, Dukla, dnia 9 czerwca 1997 roku

Drodzy Mieszkańcy Dukli i okolic,
Czciciele św. Jana z Dukli,
Dobroczyńcy Sanktuarium Dukielskiego!

W bieżącym roku przeżywamy Wielki Jubileusz 600-lecia urodzin św. Jana z Dukli, naszego Świętego Współbrata w Zakonie. Przez wieki do Jego relikwii pielgrzymowali wielcy tego świata: królowie, szlachta a także prosty lud, aby wypraszać przez Jego wstawiennictwo potrzebne łaski. Do Jego grobu pielgrzymował także bł. Jan Paweł II, który będąc w Dukli 9 czerwca 1997 roku oddał Mu hołd.

Dla uczczenia rocznicy urodzin oraz w 275 rocznicę ogłoszenia św. Jana z Dukli Patronem Polski Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2014 Rokiem św. Jana z Dukli.

W imieniu zakonnej wspólnoty Ojców Bernardynów posługujących w Dukli pragniemy zaprosić Was, Drodzy Bracia i Siostry związanych z naszym klasztorem, na główne uroczystości Jubileuszowe, które odbędą się w sanktuarium dukielskim w dniu 31 maja 2014 roku o godz. 11.00.

Uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie Abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, słowo Boże wygłosi Abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski, natomiast słowo pasterskie skieruje Abp Józef Michalik, Metropolita Przemyski. Na uroczystość zostali zaproszeni także inni Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi z Polski, Rzymu i Ukrainy, Generał Zakonu Braci Mniejszych z Rzymu, Prowincjałowie Zakonów Franciszkańskich w Polsce, Ukrainie, Słowacji i Czech oraz najwyżsi przedstawiciele naszej Ojczyzny, na czele z Prezydentem RP i Marszałkiem Sejmu oraz Senatorowie i Posłowie, którzy głosowali za ustanowieniem Roku św. Jana z Dukli.

W uroczystościach nie może zabraknąć Was, którzy jesteście związani z Duklą i naszym sanktuarium. Zaproście w naszym imieniu także tych, którzy opuścili to miasto, waszych krewnych i przyjaciół - dla każdego wystarczy miejsca na placu klasztornym.

Z franciszkańskim pozdrowieniem i w oczekiwaniu na spotkanie:

o. Micheasz Okoński OFM
gwardian klasztoru i kustosz sanktuarium

2014-04-25