Powiatowy Klub Historyczny im. Armii Krajowej w ZS nr.2 w Dukli

Działalność Powiatowego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej zainaugurowano 27 stycznia 2009 w Muzeum Historycznym- Pałac w Dukli. Klub powstał z inicjatywy starosty powiatu krośnieńskiego, a jego głównym celem było upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy historycznej dotyczącej dziejów Polski i losów jej obywateli w XX wieku, tradycji i dziedzictwa ideowego AK, podtrzymanie łączności międzypokoleniowej miedzy bohaterami lat wojny a współczesną młodzieżą, ze szczególnym uwzględnieniem historii lokalnej. Od dwóch lat do Klubu Historycznego LO w Dukli dołączyli gimnazjaliści. Klub obecnie liczy 34 członków. Opiekunowie klubu Jolanta Wojdyła i Stanisław Kalita zgodnie z myślą C. K. Norwida: "Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej" uzmysławiają młodzieży jak ważna jest znajomość historii w rozumieniu współczesnego świata, jak znajomość faktów historycznych wpływa na poczucie godności i przynależności narodowej. We wrześniu w naszej szkole miała miejsce podniosła uroczystość przekazania przez kombatantów sztandaru Armii Krajowej naszej placówce. Akademię z tej okazji przygotowała młodzież kl. I i II LO pod kierunkiem opiekunów Klubu Historycznego. Historię AK przybliżyła w prelekcji Jolanta Wojdyła, a Stanisław Kalita w pokazie multimedialnym przedstawił najnowsze fakty dotyczące II wojny światowej, podkreślając wagę źródeł historycznych dla badaczy historii. Po przekazaniu sztandaru odbyło się spotkanie młodzieży z kombatantami AK okręgu Dukla.

Klub Historyczny prowadzi żywą działalność krzewiąc wśród młodzieży ideę patriotyzmu. Uczestniczymy w otwarciach wystaw historycznych, spotkaniach z kombatantami, spektaklach teatralnych dotyczących lat wojny i okupacji, organizujemy w szkole prelekcje filmowe dotyczące losów Polski i Polaków w latach wojny i trudnych czasach powojennych, spotkania z pracownikami IPN, zorganizowaliśmy wystawę IPN dotyczącą walk na Podkarpaciu w 1939 roku. W przyszłym roku planujemy organizację wystawy IPN dotyczącą Katynia. Obchodzimy uroczyście wraz z kombatantami rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, we wrześniu tego roku braliśmy udział w Powiatowym Konkursie Historii XX wieku w Odrzykoniu, przywożąc z niego II i IV miejsce. Zorganizowaliśmy międzyszkolną wycieczkę historyczną do Chyrowej w celu uczczenia bitwy karpacko-dukielskiej, składaliśmy kwiaty i wieńce podczas obchodów operacji karpacko-dukielskiej na cmentarzu wojennym w Dukli, przygotowaliśmy montaż poetycko-muzyczny z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w kościele farnym w Dukli.

Planujemy dalszą kontynuację działalności Klubu Historycznego. W najbliższym czasie planujemy wzięcie udziału w otwarciu wystawy w Muzeum Historycznym w Dukli pt. "W stronę niepodległośc - operacja gorlicka", przybliżymy sylwetkę Augusta Kowalczyka, patrioty i aktora, ujętego przez Niemców w Barwinku w1940 roku i przetrzymywanego w więzieniu w Dukli, planujemy dalsze wycieczki historyczne m.in. do twierdzy Przemyśl, kontynuację cyklu filmów patriotycznych, tzw. "pułkowników" i wielu ciekawych inicjatyw. W najbliższym czasie wyświetlimy film Dlaczego, o historii dukielskich Żydów, nakręcony przez stowarzyszenie Stetl przy współudziale naszych uczniów.

Szczegóły naszej działalności można znaleźć na stronie naszej szkoły. (http://zs2.dukla.pl). Prelekcje, wystawy są dostępne także dla mieszkańców. Serdecznie zapraszamy.

Opiekunowie:
Jolanta Wojdyła, Stanisław Kalita