Sprawdź jak Polska smakuje

Wyroby z Dukielszczyzny na targach w Nitrze

Targi w Nitrze, Słowacja. Sprawdź jak "Polska smakuje" to hasło przewodnie tegorocznego, polskiego wystąpienia na odbywających się w Nitrze Targach Agrokomplex 2013, które odbyły się w dniach 22-25 08. 2013 r. Targi te to największa tego typu impreza na Słowacji.

- Będziemy promować czeską, słowacką i polską żywność. To jest wspólny interes naszych państw. Jesteśmy sąsiadami i jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni - powiedział podczas zwiedzania targów minister Stanisław Kalemba. Polski sektor spożywczy reprezentowany jest na targach w Nitrze przez 24 wystawców i 6 stowarzyszeń branżowych. Produkty regionalne i tradycyjne na specjalnym stoisku prezentowało województwo świętokrzyskie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło natomiast produkty najwyższej jakości, które uzyskały znak Programu "Poznaj Dobrą Żywność" oraz rodzime produkty ekologiczne.

- Polska żywność jest smaczna, zdrowa i bezpieczna - podkreślają polscy przedsiębiorcy, którzy prezentują na targach swoje produkty. Nie brakuje tu wyrobów wędliniarskich zarówno z mięsa czerwonego, jak i drobiu, a także nabiału, pieczywa, wyrobów cukierniczych, warzyw, owoców i ich przetworów oraz soków i alkoholi.

Pokazy kulinarne, degustacje polskich potraw i produktów ekologicznych przygotowali członkowie Stowarzyszenia Polska Ekologia. Oczywiście nie mogło zabraknąć serów i wędlin z Dukielszczyzny.

Podczas pobytu w Nitrze polski minister spotkał się z ministrami rolnictwa Słowacji i Czech.
- Naszym wspólnym celem jest spełnianie potrzeb i oczekiwań konsumentów poprzez zapewnienie żywności wysokiej jakości i wzrost efektywności w zakresie wymiany handlowej. Naprawiamy nasze kontakty, prowadzimy rozmowy, aby lepiej współpracować - zaznaczył szef polskiego resortu.

Słowackich dziennikarzy, z którymi minister Kalemba spotkał się podczas konferencji prasowej zachęcał do skosztowania tradycyjnych wyrobów: polskiego chleba, serów, wędlin, oraz różnego rodzaju słodyczy.

Targi Agrokomplex w Nitrze odwiedza ok. 50 tys. zwiedzających. Można tu spotkać nie tylko Słowaków, ale także licznie przyjeżdżających Czechów, Ukraińców, Rosjan, Węgrów, Austriaków i Niemców.

Żródło: www.minrol.gov.pl
Opracował: K. Krowicki