Dukla na Alpejsko-Karpackim Forum Gospodarczym w Rzeszowie

W dniach 7-8 września 2013 r. w rzeszowskiej Hali Podpromie odbyła się II edycja międzynarodowej imprezy targowo-konferencyjnej "Alpejsko-Karpackie Forum Współpracy", w której udział wzięła udział Gmina Dukla. Jest to kontynuacja zeszłorocznej inicjatywny podjętej przez Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska, mającej na celu promocję gospodarczą Karpat oraz wzbudzenie dyskusji na temat rozwoju regionu w oparciu o doświadczenie i sukcesy wysoko rozwiniętych górskich krajów Europy.

Głównym celem Forum była prezentacja potencjału obszarów górskich przede wszystkim z punku widzenia energii i różnorodności potencjałów, rozumiane szeroko - jako kompozycję aktywności ludzi i środowisk, zdolności instytucjonalnych samorządów i organizacji pozarządowych, bogactwa naturalnego i kulturowego Karpat. W ramach forum odbyły się Międzynarodowe Targi Karpackie - wielka impreza targowo-wystawiennicza, na której ok 150 wystawców z kilkunastu krajów europejskich oraz Karpat prezentowało swoje oferty. Gmina Dukla prezentowała swoje oferty turystyczne i gospodarcze na wspólnym stoisku z Gospodarstwem Pszczelarskim EKOBAŁON Marty i Krzysztofa Bałonów z Niżnej Łąki.

W ramach forum odbyły się panele dyskusyjne: "Europejska współpraca polityczna na rzecz Alp i Karpat". Główna teza panelu: "Z jakich powodów obszar alpejski rozwija się szybciej i w jaki sposób kompleksowo wykorzystuje swoje zasoby? Czy rzeczywiście różnice w społeczno-gospodarczym poziomie rozwoju państw alpejskich i karpackich oraz ich odmienna polityczna przeszłość w tak drastyczny sposób determinują stan rozwoju obu krain geograficznych? Jaką rolę we wspieraniu rozwoju tych obszarów odgrywa współpraca pomiędzy państwami, regionami. Na czym polega skuteczność promocji Alp jako wielkiej międzynarodowej marki?". W panelu "Lokalne i ponadregionalne inicjatywy terytorialne w Alpach i Karpatach" zastanawiano sie nad: "Jaka jest kondycja oddolnych inicjatyw prorozwojowych w różnych częściach Europy, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru karpackiego i alpejskiego? Czy władze krajowe, regionalne i samorządowe wspierają i wykorzystują współpracę z takimi organizacjami dla rozwoju społeczno-gospodarczego? Jaki jest system koordynacji działań pomiędzy partnerami społecznymi i władzami? Czy działalność tego typu organizacji wpływa na określanie celów rozwojowych regionów alpejskich i karpackich? Czy uczestniczą one w procesie programowania i wdrażania strategii rozwoju? Jaka jest rola tego typu inicjatywy w życiu społeczno-gospodarczym?". Natomiast w panelu "Turystyka w Europie: Pomiędzy tradycją a innowacją" główne tezy to: "Euroregion Karpacki oraz Karpaty stanowią ogromny potencjał turystyczny, który należy traktować w kategoriach szans rozwojowych. Czy jednak potencjalni interesariusze - władze regionalne i samorządowe, przedsiębiorcy branży turystycznej są odpowiednio przygotowane do tego wyzwania? Jak połączyć potencjał tkwiący w unikalnym środowisku naturalnym i bogatym dziedzictwie kulturowym? W jaki sposób wykorzystać zdobycze techniki i umiejętnie wdrożyć innowacyjne rozwiązania? Co zrobić aby tworzona przez Euroregion Karpacki "Marka Karpacka" miała szanse na skuteczne zaistnienie na rynkach europejskich i światowych? Jak przełamać problemy ze zdolnością do współpracy instytucji i środowisk związanych z turystyką w Karpatach? Czy doświadczenia zagraniczne, w szczególności szwajcarskie mogą być w tym przedsięwzięciu przydatne?"

Więcej zdjęć w galerii ...

Tekst i zdjęcia: kbr

2013-09-17