Spotkanie w sprawie wiatraków

Na wniosek Stowarzyszenia "Przyjazna Przestrzeń" z Iwli skierowanego do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dukli, 13 marca 2014 r. odbyło się spotkanie członków stowarzyszenia z radnymi i burmistrzem. Uczestniczyli w nim również: członkowie stowarzyszenia utworzonego w Równem, mieszkańcy Iwli i Równego, zaproszeni członkowie stowarzyszeń gmin sąsiednich i ich mieszkańcy oraz pracownicy urzędu.

Tematem spotkania była planowana budowa wiatraków w Równem i w Iwli. Członkowie stowarzyszeń wyrazili swój sprzeciw planowanym przedsięwzięciom w tych miejscowościach, jak i w pozostałych, w których plany przestrzennego zagospodarowania przewidują możliwość lokalizacji takich inwestycji. Szczególnie podkreślano szkodliwość oddziaływania wiatraków na ludzi i zwierzęta. Wnioskowano o zmianę dokumentów planistycznych tak, by skutecznie zablokować ich realizację .

Burmistrz i pracownicy wyjaśnili aspekt prawny ewentualnych zmian w dokumentach planistycznych oraz skutki finansowe, wiążące się z ewentualną ich zmianą. W budżecie gminy należałoby również uwzględnić środki finansowe na ewentualne odszkodowania z tytułu roszczeń inwestorów z racji niemożności korzystania z nieruchomości w sposób dotychczasowy, bądź z tytułu obniżenia wartości nieruchomości w wyniku takiej zmiany.

Irena Szumlas
Inspektor w Urzędzie Miejskim w Dukli