Informacja o pracach sejsmicznych

Na terenie gmin: Miejsce Piastowe, Chorkówka, Dukla, Iwonicz Zdrój, Krempna i Nowy Żmigród przeprowadzone zostaną badania sejsmiczne w terminie od 3 czerwca do 30 listopada 2013. Badania te służą rozpoznaniu złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Zleceniodawcą i właścicielem koncesji jest firma PGNiG, zaś wykonawcą Geofizyka Kraków.

Badania sejsmiczne polegają na rejestrowaniu fal sejsmicznych, odbitych od poszczególnych warstw geologicznych, a wzbudzonych za pomocą specjalistycznych pojazdów. Wynikiem badań jest trójwymiarowy obraz budowy geologicznej ziemi oraz skat nasyconych gazem ziemnym i ropą naftową.

Na terenie objętym badaniami zostaną rozmieszczone niewielkie czujniki, zwane geofonami. Będą one połączone kablem sejsmicznym z aparaturą rejestrującą. W wybranych miejscach, oznaczonych palikami, pojawią się pojazdy wibrujące, które będą wytwarzać niewielkie drgania. Są one całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Badanie w danym miejscu potrwa kilkanaście sekund, po czym pojazd przeniesie się w inne miejsce. Fale sejsmiczne odbiją się od kolejnych warstw ziemi i wrócą na powierzchnie, gdzie zostaną zarejestrowane. Uzyskane dane zostaną przetworzone w celu stworzenia trójwymiarowego obrazu budowy ziemi.

Badania będą prowadzone w bezpiecznej odległości od budynków, a natężenie wibracji będzie na bieżąco monitorowane.

Natężenie hałasu wywołanego przez pojazdy wykonujące badania, jest porównywalne do hałasu ciężarówki.

Kable geofizyczne nie przewodzą prądu i są bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Pracownicy Geofizyki Kraków będą się kontaktowali z właścicielami prywatnych dziatek, na których będą chcieli przeprowadzić badania, bądź rozłożyć geofony. Z każdym właścicielem zostanie spisana umowa o prawie wstępu na teren.

Właściciele gruntów będą poinformowani o trybie rozpatrywania zgłoszeń o wyrządzonych szkodach i przyznawania odszkodowań. Umowa na wejście w teren dotyczy tylko przeprowadzenia badań sejsmicznych.

Geofizyka Kraków dołoży wszelkich starań, aby zminimalizować oddziaływanie swoich prac na środowisko oraz życie okolicznych mieszkańców. Badania sejsmiczne są pierwszym etapem poszukiwania złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Pozwalają one na precyzyjne określenie miejsca występowania złoża oraz właściwe zlokalizowanie ewentualnych prac wiertniczych, minimalizując w ten sposób wpływ na środowisko naturalne oraz otoczenie społeczne.

2013-06-06