50 lat minęło...

7 listopada br. w Szkole Podstawowej w Wietrznie odbyła się uroczystość 50 lecia powstania tak zwanej "nowej szkoły". Szkolnictwo w Wietrznie ma jednak znacznie dłuższą historię.

Kazimierz Chłędowski w swoich "Pamiętnikach" wspomina o jednoklasowej szkole ludowej w Wietrznie. W okresie rozwoju przemysłu naftowego funkcjonowała w Wietrznie Praktyczna Szkoła Wiercenia Kanadyjskiego, przeniesiona z Ropianki w 1888 roku, którą przeniesiono w późniejszym okresie do Borysławia. W roku 1883, jeszcze w okresie zaborów, wzniesiono budynek zwany "stara szkołą". Znajdowały się w nim dwie sale lekcyjne i mieszkanie dla kierownika szkoły wraz z rodziną. Po II wojnie światowej budynek pełnił rolę świetlicy dla młodzieży oraz rolę domu ludowego. Dzisiaj także służy społeczności Wietrzna jako siedziba społecznego gimnazjum. Od września 1954 roku kierownikiem szkoły został pan Józef Kopacz, który przybył do Wietrzna wraz z żoną Marią również nauczycielką. Warunki lokalowe w szkole były bardzo złe, dlatego tez kierownik Józef Kopacz oraz społeczność wiejska podjęli starania o rozpoczęcie budowy nowej szkoły. Pozyskano grunt, który przekazała Kuria Biskupia w Przemyślu i w 1957 roku rozpoczęto budowę. 1 maja 1963 roku odbyła się uroczyste otwarcie szkoły, a 1 września 1963 roku, czyli przeszło 50 lat temu odbyła się pierwsza w dziejach nowej szkoły inauguracja roku szkolnego 1963/64. Warunki lokalowe uległy poprawie. Zmieniali się dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie zdobywali wiedzę i kolejne roczniki opuszczały mury szkolne, aby zdobywać wiedzę na wyższych etapach edukacji. I tak minęło już 50 lat.

W uroczystości 50 lecia szkoły wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych: wiceburmistrz Dukli Andrzej Bytnar, radni Rady Miejskiej w Dukli z przewodniczącym Rady Andrzejem Dziedzicem, sołtys i radna Wietrzna Agnieszka Dembiczak, dyrektorzy szkół z gminy Dukla, byli dyrektorzy szkoły w Wietrznie nauczyciele, absolwenci - mieszkańcy Wietrzna i uczniowie obecnie uczęszczający do szkoły. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Dyrektorka szkoły Jolanta Leń przywitała przybyłych gości i oddała głos uczniom, którzy prowadzili część artystyczną uroczystości. Scenariusz został przygotowany przez nauczycielkę Joannę Braja, koordynatorem całej uroczystości była nauczycielka Bożena Mastej. Goście z zainteresowaniem wysłuchali programu przygotowanego przez uczniów. W program artystyczny zaangażowani byli uczniowie wszystkich klas, a nawet uczniowie gimnazjum i absolwenci, którzy swoim występem uświetnili uroczystość: Jagoda Mermon i Patryk Majer. Bardzo ciekawa była prezentacja multimedialna przygotowana przez nauczycielkę Agnieszkę Szyndak. Pokazana na zdjęciach historia szkoły wzbudziła wśród gości wiele wspomnień i zaciekawieniem oglądana była przez uczestników jubileuszu. W przygotowanie uroczystości zaangażowali sie wszyscy nauczyciele pracujący obecnie w szkole w Wietrznie.

Organizatorzy dziękują pani sołtys i radnej Agnieszce Dembiczak za pomoc w organizacji jubileuszu, pani Annie Kopacz, która przysłała nam obszerne materiały wspomnieniowe swojej Matki oraz historyczne zdjęcia, pani Beacie Malinowskiej-Uliasz za wykonanie dekoracji, mieszkańcom, którzy udzielali wywiadów uczniom: Helenie i Stanisławowi Jastrzebskim, Krystynie Wójtowicz, Marii Borek, Teresie Sajdak, Zofii Piotrowskiej, Jerzemu Malinowskiemu, Annie Pelczarskiej, Danucie Czelniak, emerytowanym nauczycielkom Zofii Piotrowskiej i Zofii Ekiert. Radzie Rodziców, rodzicom za obsługę imprezy, panu Tomaszowi za smaczny obiad, firmie Zamex, Juliuszowi Stola z zakładu Fotografia i wszystkim, którzy przyczynili sie do uświetnienia uroczystości.

2013-11-20