WIOSENNY KONKURS EKOLOGICZNY

22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji 24 marca 2014 roku w Zespole Szkół Publicznych w Równem odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny. Jego nadrzędnym celem było zachęcanie uczniów do dbania o zdrowie i ekologię. Konkurs adresowany był do uczniów edukacji wczesnoszkolnej z gminy Dukla. W konkursie wzięły udział cztery szkoły: Szkoła Podstawowa w Dukli, Szkoła Podstawowa w Jasionce, Szkoła Podstawowa w Równem i Szkoła Podstawowa w Wietrznie.

Po powitaniu uczestników konkursu i krótkich czynnościach organizacyjnych przystąpiono do rywalizacji. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: pani Halina Cycak- specjalista ds. ochrony środowiska, pani Katarzyna Reczkowska-Buryła dyrektor ZSP w Równem oraz nauczyciele z poszczególnych szkół. Uczniowie zmagali się w kilku konkurencjach. Przedstawiciele każdej ze szkół zaprezentowali wcześniej przygotowane hasło ekologiczne, kwiaty wiosenne, ekologiczną marzannę oraz zaśpiewali piosenkę o tej tematyce. Jury doceniło wszystkie szkoły i przyznało każdej z nich maksymalną ilość ekozłotówek.

Następnie czteroosobowe zespoły wzięły udział w konkursie wiedzy o tematyce ekologiczno - zdrowotnej, który miał formę gry planszowej. Uczniowie rzucali kostką i po udzieleniu poprawnej odpowiedzi przesuwali się w kierunku mety. Za każdą poprawną odpowiedź zespoły otrzymywały ekozłotówki. Tak jak w każdej grze planszowej na uczniów czekały zadania, niespodzianki oraz przeszkody.

Najwięcej ekozłotówek w swojej skarbonce zebrała drużyna uczniów Szkoły Podstawowej z Równego, II miejsce - Szkoła Podstawowa z Wietrzna, III miejsce przypadło Szkole Podstawowej z Dukli, IV miejsce -Szkole Podstawowej z Jasionki.

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni. Sponsorem nagród była gmina Dukla oraz sklepik szkolny przy ZSP w Równem.

Konkurs był ciekawym sposobem sprawdzenia wiedzy uczniów oraz dobrą okazją do propagowania zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Organizatorzy konkursu:
Dorota Dołęgowska