Szlachetna Paczka - mądra pomoc

W całej Polsce jest realizowany projekt Szlachetna Paczka, Stowarzyszenia Wiosna. Organizatorem i naszym mentorem jest ksiądz Jacek Stryczek, który rozpowszechnia ideę wzajemnej miłości i wiarę w drugiego człowieka. Jest to projekt ogólnopolski realizowany po raz trzynasty w Polsce, a w Dukli po raz trzeci. Jest on skierowany do ludzi potrzebujących pomocy, którzy nie utrzymują się ze swojej biedy, którzy potrzebują impulsu do zmiany, żeby poprawić swój byt. Rodziny pozyskujemy od placówek pomocy oraz od osób prywatnych i publicznych. Przeszkoleni wolontariusze decydują o włączeniu rodziny do projektu bądź nie. Dla rodzin poszukujemy darczyńców, którzy zrobią paczkę dla rodziny wybranej z bazy danych.

A ksiądz Jacek Wiosna Stryczek powiedział:
"Przyznam się Wam, że kocham!!!
Kocham ludzi bogatych!
Pokochałem ich tak, że oni pokochali biednych.
I tak powstała SZLACHETNA PACZKA."

Rejon Dukla gmina i okolica w tym roku ma 71 zgłoszonych rodzin, z czego do projektu włączonych jest 61. Rodzinami opiekuje sie 27 wolontariuszy, którzy poznali sytuacje rodzin. Do 16 listopada wolontariusze z Dukli i całej Polski mieli czas aby poznać potrzeby rodzin, ponieważ właśnie w tym dniu została otworzona baza danych, dzięki której można wybrać rodzinę, której chce się pomóc. Finał akcji jest 7 i 8 grudnia i to w tym dniu wolontariusze będą rozwozić paczki do rodzin.

Słowa wolontariusza z edycji 2012: "Rok temu pomogłem wolontariuszom z "Szlachetnej Paczki" z Dukli. Zetknąłem się wtedy z rodzinami, które są w bardzo trudnej sytuacji. Zobaczyłem, że rzeczy najbardziej prozaiczne w moim życiu (szampon, pantofle, zeszyty, kredki, lalka dla dziecka, słodycze) mogą być dla kogoś obiektem marzeń. Żeby zobaczyć o czym mówię przeczytajcie 2-3 opisy rodzin z okolic Dukli."

Mamy już 23 darczyńców ale mamy nadzieję, że nikt nie zostanie bez paczki na święta. Wciąż czekamy na zgłaszanie się darczyńców. Żeby zostać darczyńcą wystarczy dobre serce. Na stronie www.szlachetnapaczka.pl jest wykaz rodzin i ich potrzeb. Można zachęcić rodzinę, przyjaciół i współpracowników do zrobienia paczki. Rodziny włączone do projektu nie proszą o dużo. Zazwyczaj jest to żywność i środki czystości. Czasami proszą o ubrania i o obuwie dla dzieci. Dla nas tak nie wiele a dla nich tak dużo.

2013-11-28