Zachować dla przyszłych pokoleń

VIII już święto muzyki i folkloru w Łękach Dukielskich - poza nami. Po raz kolejny również doświadczyliśmy wstawiennictwa św. Jana z Dukli i Spotkania odbyły się bez kropli deszczu pomimo całego tygodnia z opadami.

Byli z nami - jak zawsze - zaproszenie goście, którzy nas od lat wspierają materialnie i na różne inne sposoby. To właśnie dzięki nim ta impreza może się w Łękach Dukielskich odbywać. Świętowali w tym roku z nami: p. Bogdan Rzońca - poseł na Sejm RP, p. Marek Jastrzębski - dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, p. Władysław Turek, przewodniczący Rady Powiatu p. Andrzej Krężałek, burmistrz Gminy Dukla p. Marek Górak z małżonką, dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli p. Małgorzata Walaszczyk - Faryj, p. Krystyna Boczar-Różewicz gł. specjalista ds. promocji gminy Dukla, opiekunka i przewodniczka zespołów polonijnych od Iwonicza Zdroju, poprzez Duklę i Bóbrkę, p. Stanisław Chochołek - wiceprezes zarządu Lokalnej Grupy Działania Kraina Nafty, p. Mariusz Grudzień - dyrektor Festiwalu Dziecięcych Zespołów Polonijnych i dyrektor Domu Polonii w Rzeszowie, p. Ryszard Sudyka - kierownik działu edukacji artystycznej i usług kulturalnych RCKP w Krośnie, p. Helena Madzinova - starostwa obce Cernina na Słowacji z delegacją, p. Eleonora Popowicz - prezes oddziału Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa "Zgoda" w Borysławiu na Ukrainie, proboszcz parafii polsko-katolickiej ks. Roman Jagiełło z małżonką, lekarz p. Adam Pilny z małżonką, komendant OSP p. Tadeusz Wierdak z małżonką; nasi darczyńcy i współpracownicy Stowarzyszenia: p. Krystyna Delimata, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Łękach Dukielskich z małżonkiem, pp. Gabriela i Leszek Jastrzębscy, p. Marian Niekowal, właściciel Składów Budowlanych w Kobylanach, pp. Zofia i Stanisław Jasłowscy, właściciele hurtowni "Zostań" w Krośnie.

Gościliśmy wśród nas także kierownictwo zespołów polonijnych w osobach: dyrektora artystycznego i choreografa zespołu "Oberek" z Edmonton w Kanadzie p. Elę Kapicę i prezesa tego zespołu p. Joannę Galvez. Kierownictwo zespołu "Krakusy" z Los Angeles w USA w osobach: choreografa p. Edwarda Hoffmana, kierownika zespołu p. Urszuli Grzeleckiej i kierownika muzycznego p. Róży Yoder oraz szefostwo zespołu "Krakowiak" z niemieckiego Frankfurtu n/m w osobach: kierownika i choreografa p. Halinę Koblenzer oraz opiekuna p. Izabelę Stachowską.

Spotkania otworzyli w tym roku gospodarze, zespół "Łęczanie", po którym nastąpiło powitanie przez przedstawicieli Stowarzyszenia wszystkich gości, zespołów, twórców i uczestników oraz w kilku zdaniach przybliżone zostały osiągnięcia naszego stowarzyszenia.

Tradycyjnie, dyplomami i statuetkami zostały wyróżnione kolejne osoby z szerokiego grona ludzi, którzy nam pomagają i dobrze życzą. W tym roku byli to: p. Krystyna Delimata, dyrektor naszej szkoły oraz p. Marek Jastrzębski, dyrektor WDK w Rzeszowie, którzy zaskoczeniem, ale i z niekłamaną satysfakcją przyjęli te wyróżnienia obiecując skromnie dalszą współpracę i pomoc w naszej coraz szerszej działalności.

W kilku słowach do zebranych i członków stowarzyszenia zwrócili się p. Andrzej Krężałek oraz p. Mariusz Grudzień wyrażając uznanie i podziękowanie za włożony trud, w organizację tak wielkiego przedsięwzięcia.

Gdy prowadzenie przejęła p. Małgorzata, wydarzeniom o doznaniom artystycznym nie było końca do samego zmroku!

Wystąpiły zespoły: "Chorkowianie" z Chorkówki, "Stara Wiara" ze Zręcina, "Krakowiak" z Frankfurtu w Niemczech, "Oberek" z Edmonton w Kanadzie, "Krakusy" z Los Angeles w USA, "Beskidy" z Dominikowic k/Gorlic, kapela "W kuźni u kowala" z Ryglic k/Tarnowa oraz - niejako poza "konkursem" - nasza najnowsza duma, zespół tańca nowoczesnego "Step".

Kuchnię regionalną przygotowały i częstowały nimi Panie z Kół Gospodyń z Dominikowic i Chorkówki.

Bardzo mocno podczas tegorocznych Spotkań reprezentowani byli rękodzielnicy i ludowi twórcy z różnych regionów i w bardzo szerokim asortymencie: p. Tadeusz Kobak ze Zręcina - rzeźba w drewnie, p. Urszula Marchewka z Łęk Dukielskich, batik, rzeźba, malarstwo, p. Alina Gałęza z Leska - ceramika i garncarstwo, p. Marta Piątek z Ryglic k. Tarnowa - obrazy w technice haftu krzyżykowego, p. Edyta Śliwińska z Zahoczewia - ikony, p. Feliks Hrehorowicz z Łęk Dukielskich - rzeźba w drewnie, p. Magda Patzer z Łęk Dukielskich - wyroby z bursztynu, Koło Plastyki działające przy Stowarzyszeniu "Jedność" w Łękach Dukielskich - kwiaty z papieru i krepiny, Koło tradycji działające przy Polskim Kulturalno-Oświatowym Towarzystwie "Zgoda" w Borysławiu na Ukrainie, p. Zbigniew Marchewka z Łęk Dukielskich - malarstwo i płaskorzeźba, p. Barbara Marchewka z Łęk Dukielskich - ikony.

Chętnie odwiedzane było muzeum wsi.

Spotkania Folklorystyczne mogły się odbyć dzięki pomocy finansowej i materialnej wielu instytucji, firm i dobroczyńców. Były to: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Gmina Dukla, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie /statuetki/, Ośrodek Kultury w Dukli /prowadzenie, nagłośnienie/, Lokalna Grupa Działania "Kraina Nafty", Materiały budowlane Marian Niekowal - skład w Kobylanach, Firma BIUROSERWIS w Krośnie przy ul. Składowej 1, Hurtownia ZOSTAŃ w Krośnie przy ul. Podkarpackiej 2, Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska SOPEX w Krośnie przy ul Składowej 2, p. Łukasz Delimata - właściciel firmy DELI z Rymanowa, Krośnieńskie Huty Szkła w Krośnie, pp. Gabriela i Leszek Jastrzębscy.

Podczas Spotkań czynna była loteria fantowa z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na działalność statutową Stowarzyszenia, szczególnie młodzież.

Całości dopełniło wesołe miasteczko, które było z kolei największą atrakcją dla naszych najmłodszych.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Więcej zdjęć w galerii...

Henryk Kyc

2012-07-25