Pastorałko nieś się biała

9 stycznia br. w sali kina "Promień" w Ośrodku Kultury w Dukli mieszkańcy Dukli i okolicy obejrzeli jasełka w wykonaniu uczniów III b Zespołu Szkół nr 1 w Dukli. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wczuwali się w swoje role, a wszystko pod czujnym okiem wychowawczyni Józefy Sawczuk-Winnickiej. Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Treścią przedstawień jest historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Za ich twórcę uważany jest św. Franciszek z Asyżu. W pierwszej połowie XVIII w. biskupi polscy zakazali wystawiania jasełek w kościołach ze względu na przenikające do treści przedstawień scen i postaci o charakterze ludycznym. Wtedy to pod murami kościołów zaczęli kolędować z szopkami żacy, czeladnicy, co dało początek wędrownym teatrzykom ludowym o świeckim charakterze. Teksty jasełkowe, najczęściej gwarowe, były w większości anonimowe. Znanym opracowaniem literackim jasełek jest Betlejem polskie Lucjana Rydla.

A wracając do jasełek w wykonaniu uczniów III b należą się im gratulacje, a wychowawczyni podziękowanie, że stara się przekazać swoim uczniom nasze tradycje, bo jak mówią czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci.

2011-01-11