"Leśne rezerwaty Podkarpacia" w Telewizji Rzeszów

Od 20 marca, w każdy wtorek, o godzinie 17.40 TVP Rzeszów emitować będzie nowe odcinki programów z cyklu "Leśne rezerwaty Podkarpacia". Natomiast w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych (8 kwietnia 2012) o godz. 19.00 zaplanowano premierę filmu "Rezerwaty Lasów Birczańskich".

W 2011 roku powstały cztery nowe filmy z popularnego cyklu, prezentujące rezerwaty: "Gołoborze" k. Baligrodu, "Golesz" k. Jasła, "Polanki" k. Sanoka oraz rezerwaty istniejące na Pogórzu Przemyskim w Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Lasy Birczańskie".

Filmy zrealizowano przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie. Koordynatorem projektu było Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Podkarpacia "Pro Carpathia". Autorem programów jest Jacek Szarek z Telewizji Rzeszów, która wszystkie odcinki wyprodukowała. Całość prowadzi Edward Marszałek, leśnik i autor książek przyrodniczych, a po konkretnych rezerwatach oprowadzają miejscowi leśnicy. Projekt otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

GOŁOBORZE (20 marca 2012 r. godz. 17.40)

W tym odcinku odwiedzimy wielkie rumowisko skalne w okolicach Rabego w Bieszczadach. Zobaczymy występujące tam unikatowe porosty, mszaki oraz reliktowe sosny, znajdziemy kamienie szlachetne, źródła wód mineralnych i wejdziemy do starej sztolni, którą dziś zamieszkują nietoperze. Opowiemy także o związkach Aleksandra Fredry z tą okolicą. Po rezerwacie oprowadzają: Łukasz Bajda, Teodor Furs i Marcin Scelina.

GOLESZ (27 marca 2012 r. godz. 17.40)

Wzgórze Golesz wznosi się w południowo-zachodniej części województwa podkarpackiego, na prawym brzegu Wisłoki, tuż przy drodze z Jasła do Pilzna. W 2000 roku utworzono tu rezerwat przyrody, w którym ochroną objęto niezwykłe ostańce skalne wraz z otaczającym je lasem i stanowiskami rzadkich i cennych roślin. W rezerwacie turyści mogą także zobaczyć pozostałości po średniowiecznej warowni, a w okolicy - cmentarze z okresu I wojny światowej oraz wodospad. Po rezerwacie oprowadzają: Roman Frodyma, Ireneusz Hołodniak i Andrzej Wietecha.

POLANKI (3 kwietnia 2012 r. godz. 17.40)

Prezentacja rezerwatu położonego kilka kilometrów na wschód od Sanoka. Niedaleko terenów gęsto zaludnionych, na zboczach Gór Słonnych zachował się naturalny fragment puszczy karpackiej. Wędrując ścieżką dydaktyczną możemy zobaczyć pamiątki wojennej historii, stare odwierty ropy naftowej i gazu, źródła wód mineralnych, a także wiele okazów puszczańskiej flory i fauny. Po rezerwacie oprowadza Eligiusz Michniowski.

REZERWATY LASOW BIRCZAŃSKICH (8 kwietnia 2012 r. godz. 19.00 i 10 kwietnia godz. 17.40)

W tym programie zwiedzamy rezerwaty Pogórza Przemyskiego i sąsiadujących z nim Gór Sanocko Turczańskich. To jedna z najdzikszych krain w Polsce, pokryta karpacka puszczą, pełną wielkich drapieżników - niedźwiedzi, wilków i rysi. Zachowało się tu wiele osobliwości florystycznych. Niektóre rośliny, jak np. ostrożeń siedmiogrodzki, mają tu swe jedyne stanowiska w Polsce. Oprócz rezerwatów przyrody, ten obszar chroniony jest także w ramach Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Birczańskie". W filmie zobaczymy stare cmentarze, pozostałe po dawnych mieszkańcach tych terenów i wysłuchamy opowieści o tzw. "Księstwie Arłamowskim", w którym dostojnicy PRL-u polowali na grubego zwierza i gdzie internowany był Lech Wałęsa. Po rezerwatach oprowadzają: Józef Czwerynko, Paweł Dec i Ryszard Kapuściński.

Telewizja Rzeszów zaprasza!

Edward Marszałek