Pani Stanisława Zaniewicz - stulatka z Dukli

Pani Stanisława Zaniewicz 9 maja br. skończyła 100 lat i od wielu lat uczestniczy w tworzeniu dukielskiego miesięcznika. Patrząc na Panią Stanisławę nie powiedziałabym nigdy, że ma już prawie 100 lat. Zawsze pogodna, uśmiechnięta. sprawna i cały czas przygotowuje ciekawe materiały do dukielskiego miesięcznika.

Urodziła się 9 maja 1913 roku w Uhnowie, mieście położonym niedaleko Lwowa na kresach wschodnich nad rzeka Sołokiją. Do 1918 roku Uhnów należał do zaboru austriackiego, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości do II wojny światowej do Polski. Miała jednego brata Józefa., który całą okupację spędził w niemieckiej niewoli, przed samym jej zakończeniem jego obóz został przeniesiony do Włoch. Po zakończeniu wojny brat prosto z obozu z Włoch wyjechał do Anglii, a stamtąd do Ameryki. Ojciec Michał był urzędnikiem skarbowym, mama Katarzyna z domu Chrzanowska zajmowała się domem. Przeżyła dwie wojny światowe i wojnę polsko-sowiecką. Naukę rozpoczęła w szkole podstawowej w Uhnowie, a gimnazjum i seminarium nauczycielskie w Krośnie. Po ukończeniu seminarium nauczycielskiego w Krośnie podjęła pracę w szkole w okolicach Lwowa. 31 sierpnia 1947 roku wyszła za mąż za Stanisława Zaniewicza także nauczyciela. Zostali skierowani do pracy w nowopowstałym Liceum Ogólnokształcącym w Dukli. Tak związała swoje losy z Duklą. Tu urodził się ich syn Zdzisław. Nie mam recepty na długowieczność, ale zawsze lubię żartować, lubię także czekoladę. Do życia trzeba podchodzić z dystansem - powiedziała pani Stanisława Zaniewicz. Nigdy nie kłamię i nie zazdroszczę, ani nie mam pretensji - dodała szacowna Jubilatka. Coś w tym co mówi pani Stanisława jest, ponieważ Kondycji, wigoru i pozytywnego podejścia do życia tylko można pozazdrościć.

9 maja br. Szacowną Jubilatkę odwiedził burmistrz Dukli p. Marek Górak z życzeniami, tortem i okolicznościowym prezentem. Były także życzenia i kwiaty z Urzędu Stanu Cywilnego w Dukli, który reprezentowała p. Jolanta Albrycht. Na urodziny przybyły przedstawicielki ZUS w Jaśle p. Maria Bogacz kierownik Inspektoratu w Krośnie i specjalistka Katarzyna Jakubowicz-Dobrowolska. Nie zabrakło przedstawicieli prasy lokalnej. Dzień wcześniej odbyła się piękna uroczystość w Zespole Szkół nr 1, gdzie ponad 40 lat pracowała pani Stanisława przygotowana przez Koło Emerytów Nauczycieli, byłych uczniów i dyrekcje szkoły.

Pani Stanisławie składamy życzenia 200 lat w dobrym zdrowiu i humorze.

2013-05-10