Jak nie paść ofiarą oszusta?

Od ponad dwóch lat krośnieńscy policjanci realizują program prewencyjny pod nazwą "Stop kradzieżom i oszustwom". Funkcjonariusze prowadzą działania o charakterze profilaktycznym, skierowane głównie do osób starszych. Przypominamy o zasadach, które uchronią przed oszustami.

Sprawcy poprzez podszywanie się pod osoby np. inkasentów, akwizytorów, pracowników socjalnych, przedstawicieli firm, wchodzą do mieszkań i po odwróceniu uwagi domowników, przeszukują pomieszczenia z zamiarem kradzieży pieniędzy, biżuterii i innych cennych przedmiotów. Inną metoda działania oszustów jest oferowanie kupna towarów, który niejednokrotnie jest złej jakości lub jego wartość znacznie odbiega od rzeczywistej.

Bądźmy ostrożni i uważajmy na tzw. "wnuczka". Przestępca dzwoniąc do potencjalnej ofiary (najczęściej starszej osoby) podaje się za krewnego i stara się ją przekonać, że jest wnuczkiem, siostrzeńcem itp. Pod pozorem niepowtarzalnej okazji lub innej nagłej sytuacji (np. choroby) zwraca się o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki, a następnie podsyła "zaufaną osobę" po odbiór pieniędzy.

Policja radzi jak się uchronić przed oszustami:

1. Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym. Przed zaproszeniem inkasenta, sprzedawcy itp. do mieszkania, sprawdź kim jest i gdzie pracuje, np. dzwoniąc do miejsca pracy.
  2. Nie wdawaj się w zbędne dyskusje, kontroluj co robią zaproszone do mieszkania osoby.
  3. Pamiętaj, że oferowany do sprzedaży towar w bardzo niskiej cenie, często jest niepełnowartościowy.
  4. Nie podpisuj żadnej umowy, gdy nie masz absolutnej pewności, że jest uczciwa (skontaktuj się z rodziną i poproś o radę).
  5. Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom.
  6. Przechowując w domu gotówkę, schowaj ją w miejscu trudnodostępnym.
  7. Zawsze, kiedy odczuwasz zaniepokojenie w związku z wizytą nieznajomych ci osób, zadzwoń do kogoś z rodziny i poproś o pomoc.

Zapamiętaj!

• przestępcą może być każdy i może działać samodzielnie lub z innymi osobami, aby uwiarygodnić swoje działanie,
  • podstawową zasadą jest, by nie wpuszczać do domu obcych osób i nie informować o tym, kiedy otrzymujemy emeryturę, rentę lub gdzie trzymamy oszczędności itp.

Nie ma 100 % sposobów, aby uchronić się przed oszustami, kieruj się zawsze logiką i zdrowym rozsądkiem.

Jeżeli masz wątpliwości i podejrzewasz, że masz do czynienia z oszustem, powiadom o tym Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112.

2013-04-30