Paczka dla potrzebujących

SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy - realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy. W SZLACHETNEJ PACZCE prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. O potrzebach tych dowiadują się wolontariusze, którzy sami w swoich społecznościach poszukują rodzin dotkniętych biedą, odwiedzają je i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Około miesiąca przed Bożym Narodzeniem informacje te są umieszczane w anonimowej bazie internetowej, by darczyńca mógł wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta. Szlachetna Paczka pomaga rodzinom żyjącym w niezawinionej biedzie. Często wydaje nam się, że ludzie biedni są sami sobie winni. Nie przyjmujemy do wiadomości, że zdarzenia losowe, zupełnie od nas niezależne mogą sprawić, że sami dowiemy się jak to jest, gdy nie ma pieniędzy na chleb. Wypadek, nieoczekiwana utrata pracy, nagła choroba czy pożar domu równie łatwo, jak niespodziewanie, mogą odwrócić koleje nawet najbardziej przychylnego losu.

W 2011 roku Szlachetna Paczka po raz pierwszy odbyła się w rejonie do Dukli. 11 wolontariuszy dotarło do 23 rodzin z Dukli (3), Łęk Dukielskich (2), Barwinka (2), Mszany (1), Tylawy (2), Cergowej (2), Zboisk (2), Równego (1), Jasionki (1), Zyndranowa (1), Krasnego (1), Daliowej (1), Iskrzyni (1), Węglówki (1), Wietrzna (1), Rogi (1). Pomoc dla naszego rejonu przyszła m.in. z Warszawy, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Krosna, Miejsca Piastowego, Irlandii, Anglii. Darczyńcami były szkoły, prywatne osoby, grupy znajomych, pracownicy firm, jak przedsiębiorcy, różne organizacje (dla jednej rodziny paczkę przygotowali motocykliści z www.podkarpackie2oo.pl).

Ale aby rodziny dostały pomoc potrzebujemy wolontariuszy. Od samego początku w naszych działaniach wspiera nas MOPS, Pan Jan Drajewicz Dyrektor Zespołu Szkół w Dukli oraz Pani Małgorzata Klein szkolny pedagog. Zachęcam do zaangażowania się w nasze działania.

Justyna Zimny-Frużyńska
Lider rejonu Dukla i okolice