Koniec telewizji analogowej

W całej Polsce trwa proces cyfryzacji telewizji. W województwie podkarpackim analogowy sygnał wyłączany będzie etapowo:

• I etap - 19 marca 2013 r.,
  • II etap - 22 kwietnia 2013 r.,
  • III etap - 17 czerwca 2013 r.,
  • IV etap - 23 lipca 2013 r.
Sygnał analogowy dla Gminy Dukla zostanie wyłączony w I etapie tj. 19 marca 2013 r.
Dotychczas na terenie Gminy Dukla sygnał telewizyjny analogowy wysyłany był ze stacji retransmisyjnych zlokalizowanych na wieżach w miejscowościach: Teodorówka "Wzgórze 534 " i Tylawa . Od 19 marca sygnał telewizyjny analogowy z masztów naziemnych zostanie wyłączony i zastąpiony cyfrowym.
Odbiorcy telewizji satelitarnej nadal będą odbierać swój sygnał tak jak dotychczas. Nie muszą kupować ani dekoderów, ani anten do odbierania sygnału cyfrowego.
Natomiast odbiorcy sygnału naziemnego powinni sprawdzić, czy telewizor ma wbudowany dekoder (DVB-T/MPEG-4), jeżeli tak - to nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli nie, należy go dokupić (koszt ok. 100 zł) i podłączyć. Nowsze modele telewizorów (wyprodukowane w ciągu ostatnich 5 lat) powinny mieć już wbudowany na stałe odbiornik cyfrowy.
Zmiana sygnału z analogowego na cyfrowy poprawi jakość obrazu, oraz liczbę dostępnych kanałów.
Na terenach górzystych, gdzie wysokie wzniesienia i porastające je lasy mogą przesłaniać przestrzeń pomiędzy anteną nadajnika sygnału cyfrowego a anteną odbiorczą, możliwy jest przejściowy brak dostępu do sygnału cyfrowego o właściwych parametrach. Oznaczać to będzie przejściowy brak w tych miejscach możliwości odbioru cyfrowej telewizji naziemnej.
W wielu wypadkach do usunięcia tej niedogodności wystarczy tylko umieszczenie anteny odbierającej sygnał wyżej i skierowanie jej w kierunku nadajnika. Tam, gdzie to nie przyniesie efektu, konieczne będzie cierpliwe poczekanie na tzw. "doświetlenie" obszarów, do których nie dotrze sygnał cyfrowy. Może to polegać na rozmieszczeniu przez nadawcę nowych nadajników albo zmianie parametrów nadawania tych, które już działają.

Opracowano na podstawie materiałów Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie ( "CYFRYZACJA) - S.F

Gdzie szukać dodatkowych informacji?
2013-03-13