Piękna kobieta podoba się oczom

"Piękna kobieta podoba się oczom, dobra kobieta sercu."
Napoleon Bonaparte

W poniedziałek 8 marca 2010 r. w Zespole Szkół Publicznych w Równem odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Kobiet. Pani dyrektor Katarzyna Reczkowska - Buryła rozpoczęła część oficjalną od powitania wszystkich obecnych, a szczególnie płci pięknej.

W dalszej części pokrótce przypomniała historię tegoż święta. Dowiedzieliśmy się m.in., że obchodzone jest ono jako wyraz szacunku dla ofiar walk o równouprawnienie kobiet. Zostało ono ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908 roku w Nowym Yorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. 8 marca 1910 roku na zjeździe w Kopenhadze ustanowiono ten dzień świętem wszystkich kobiet.

Po przemówieniu pani dyrektor, rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy III gimnazjum, którzy pod opieką pani Beaty Bek i pani Anety Cyran przygotowali wspaniałe przedstawienie pt. "Ach te drogie kobiety." Motywem przewodnim był świat podwodny. Uczniowie przebrani za rybki akwariowe, piratów, rekina, delfina oraz ośmiornicę zrobili ogromne wrażenie na swoich kolegach i nauczycielach. Scenariusz inscenizacji napisała pani Beata Bek, która akcję swej sztuki umieściła na wyspie Fernando de Noronha oraz w głębinach Oceanu Atlantyckiego. Historia ta ukazuje trudne jak zwykle relacjach damsko - męskich. Opowiedziana jednak została z przymrużeniem oka, dlatego jest ciepła i miła w odbiorze. Wszystko kończy się dobrze, a miłość nadal triumfuje.

Piękną scenografię samodzielnie wykonali uczniowie klasy III, a niezwykłe stroje uszyła pani Beata Bek oraz pani Krystyna Patla. W trakcie przedstawienie młodzi artyści popisali się nie tylko talentem aktorskim, ale także muzycznym i tanecznym. Inscenizacja, wzbogacona została bowiem kilkoma piosenkami oraz elementami samby, której uczniowie uczyli się na lekcjach wychowania fizycznego, pod czujnym okiem pana Grzegorza Lijana. Największy aplauz publiczności wzbudzili natomiast piraci, w których role wcielili się: Adrian Borek, Paulina Skomorowska oraz Natalia Michalak. Ogromne brawa otrzymali również rekin - Michał Knap, ośmiornica - Maksymilian Folcik, oraz delfin - Joanna Koźma. Na koniec chłopcy złożyli obecnym paniom i dziewczynkom serdeczne życzenia i wręczyli kwiaty.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tego przedstawienia poświęcając swój wolny czas w trakcie ferii zimowych. Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów klasy III gimnazjum.

Beata Bek
Aneta Cyran