Ksiądz abp Ignacy Tokarczuk z wizytą w Dukli

13 maja 2009 roku dukielskie sanktuarium św. Jana z Dukli nawiedził ks. abp Ignacy Tokarczuk senior. Wizyta była podziękowania patronowi parafii św. Janowi z Dukli. Modlił się za siebie, za to, że przeżył 92 lata, za czas posługi kapłańskiej oraz biskupiej w archidiecezji przemyskiej. Modlił się również za sługę bożego Jana Pawła II, który 28 lat temu 13 maja 1981 roku został cudownie uratowany dzięki wstawiennictwu Maryi. Dziękował również, za pielgrzymki na Podkarpacie Jana Pawła II między innymi za pielgrzymkę do Dukli w 1997 roku. Za OO. Bernardynów, z którymi jest związany od rodzinnego Zbaraża i pobytu we Lwowie w czasie II wojny światowej, za nową prowincję bernardyńską na Ukrainie i ojca Martyniaka Wojciecha Darzyckiego, który po 1945 roku pozostał na tamtych terenach i wychował wielu zakonników, a wśród nich trzech biskupów: Leona Dubrawskiego, Stanisława Szyrokoradiuka, Herkulana Malczuka.
Przypomnijmy, że to Ignacy Tokarczuk 25 lat temu powołał parafię św. Jana z Dukli oraz parafię Trzciana oraz Zawadka Rymanowska. Na zakończenie swojej nieoficjalnej wizyty ks. abp Ignacy Tokarczuk prosił o rozwój kultu naszego patrona św. Jana z Dukli we Lwowie i lwowskim kościele oraz liczny udział w odpuście u tamtejszych Bernardynów.
Księdzu arcybiskupowi towarzyszyli: ks. Franciszek Rząsa i Franciszek Marczak z Rzeszowa.
Ks. abp. Ignacy Tokarczuk w latach 1965-92 biskup, potem arcybiskup przemyski - zasłynął jako budowniczy świątyń. Mimo braku zezwoleń władz PRL, za jego rządów w diecezji zbudowano 430 kościołów. Od 1993r. jest Honorowym Obywatelem miasta Przemyśla, a 3 maja 2006 został odznaczony Orderem Orła Białego - najwyższym odznaczeniem w Polsce - przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Stanisław Kalita

2009-05-27