Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

Miłosz od nowa14 kwietnia br. w ramach realizowanego w Zespole Szkół Publicznych w Równem ogólnopolskiego projektu pod hasłem "Miłosz od Nowa"  w celu uczczenia 100. rocznicy urodzin noblisty oraz ogłoszeniem Roku 2011 - Rokiem Miłosza zorganizowano wieczór poetycki poświęcony Jego pamięci. W organizację zaangażowane były szczególnie klasy gimnazjalne i nauczycielki: Aneta Cyran - koordynator projektu i Beata Bek.

Wieczór poetycki rozpoczęła uczennica Gimnazjum w Łękach Dukielskich Joasia Buryła piosenką Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos. Dyrektor szkoły Katarzyna Reczkowska-Buryła przywitała wszystkich przybyłych na uroczystość gości:: sekretarza gminy Dukla Mirosława Matykę, wicestarostę krośnieńskiego Andrzeja Guzika,  Komendanta Komisariatu Policji w Dukli Leszka Buryłę. nauczycieli, rodziców i uczniów. Narratorami wieczoru byli gimnazjaliści, uczniowie III klasy Justyna Lajdanowicz i Marcin Bogacz. Justyna Lajdanowicz powiedziała: Czesław Miłosz wniósł nieprzemijający wkład do polskiej kultury, ale i do polskiego życia. Niekwestionowany autorytet moralny, niezwykłe zaangażowanie na rzecz wolności i prawdy, tolerancji między ludźmi oraz między narodami. Wyrażał nasze niepokoje, tęsknoty i nadzieje. Jego głos otwierał nam drogę do Zjednoczonej Europy. Odznaczony Orderem Orła Białego. Literacką Nagrodę Nobla otrzymał 9 października 1980 roku za całokształt twórczości.

Wieczór rozpoczął walc angielski i wiedeński w wykonaniu tancerzy ze szkoły podstawowej Karoliny Buryła i Maćka Beka. Nauczycielki dobrały znakomicie twórczość Czesława Miłosza, bo choć to poezja trudna i wymagająca przygotowania słuchało się jej z przyjemnością. Właściwym doborem utworów pokazano piękno jego poezji, a także złożono podziękowanie za bogatą twórczość literacką i zasługi dla ojczyzny. Wybrane wiersze z ogromnym zaangażowaniem recytowali: Diana Uliaszyk, Szymon Kochan, Klaudia Pikor, Dawid Kluk, Bartłomiej Bałon, Dorota Penar, Paulina Dudzik, Dawid Folcik, Kinga Bukowczyk, Justyna Bek, Iza Kopcza, Klaudia Wiśniewska, Jadwiga Zima, Aleksandra Knapik, Damian Albrycht, Aleksandra Buczek. Przytoczę jeden wiersz:

Zaklęcia Ojca

"O słodki mędrcze, jakimże spokojem
Pogodna mądrość twoja serce darzy!
Kocham Cię, jestem we władaniu twojem,
Choć nigdy twojej nie zobaczę twarzy.

Popioły twoje dawno się rozwiały
Grzechów i szaleństw nikt już nie pamięta
I już na wieki jesteś doskonały
Jak księga, myślą z nicości wyjęta.

Ty znałeś gorycz i znałeś zwątpienie,
Ale win Twoich pamięć zaginęła.
I wiem, dlaczego dzisiaj ciebie cenię:
Mali są ludzie, wielkie są ich dzieła.

Recytacje były wzmacniane śpiewem i muzyką w wykonaniu uczniów: Justyny Jastrzębskiej,  Justyny Bek, Joanny Buryła i Karola Staronia. Na zakończenie obejrzeć można było tańce latynoamerykańskie w wykonaniu Karoliny i Maćka. Takich wieczorów chciałoby się więcej. Należą się wielkie podziękowania paniom, które przygotowały wieczór Anecie Cyran, Beacie Bek

Krystyna Boczar-Różewicz

2011-04-28

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.