Miłosz wiecznie żywy

11 maja 2011 r. w Zespole Szkół Publicznych w Równem uroczyście obchodzono podsumowanie projektu "Miłosz odNowa" realizowanego pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inicjatorką tego przedsięwzięcia była pani Aneta Cyran, dzięki której zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, mieli okazję przeżyć niesamowitą przygodę z poezją Czesława Miłosza. W realizacji projektu uczestniczyli uczniowie Gimnazjum w Równem, nauczyciele języka polskiego, plastyki, muzyki oraz wychowawcy klas gimnazjalnych. W ramach programu "Miłosz odNowa" zorganizowany został wieczór poetycko - muzyczny poświęcony pamięci Noblisty - zorganizowany pod opieką pań Beaty Bek i Anety Cyran. Ponadto uczniowie uczestniczyli w konkursie recytatorskim, konkursie wiedzy o Miłoszu, lekcjach języka polskiego, które przybliżyły im postać poety, tworzyli również prace plastyczne inspirowane jego twórczością.

W realizację tych zadań zostało włożone wiele trudu i serca, zarówno ze strony uczniów jak i nauczycieli.

Podsumowaniem naszych działań było Święto Miłosza, w którym uczestniczyli uczniowie klas IV - VI SP oraz I - III Gimnazjum. Część artystyczna, zaprezentowana przez uczniów, którzy na co dzień nie przepadają za poezją wywołała zainteresowanie nawet wśród sportowców. Najpiękniejsze słowa poety, jego myśli z uwagą chłonęli zarówno uczniowie jak i nauczyciele.

Druga część imprezy była ekscytująca i do końca trzymała w napięciu. Najpierw odbył się "Pojedynek gigantów w wiedzy o Czesławie Miłoszu". Zadania nie należały do najłatwiejszych, szczególnie te dotyczące biografii i twórczości Noblisty, nie zraziły jednak uczestników, a niezwykły doping widowni mobilizował ich do działania. Najwięcej emocji wzbudziła gra dydaktyczna o "Laur Miłosza". Kolorowe pola gry pokonywane przez uczestników wywoływały w nich i w widowni nie lada emocje, zwłaszcza, gdy z czarnego pola będąc w pobliżu mety należało wrócić na start i rozpocząć grę od nowa. Zabawne skojarzenie z tytułem projektu "Miłosz od Nowa" dla uczestników gry w tym dniu nie było takie śmieszne. Wszyscy uczestnicy imprezy do końca z zaangażowaniem śledzili przebieg gry, którą wygrała klasa II gimnazjum.

Dzień ten pozostanie w pamięci uczniów, ponieważ mogli w lekki sposób chłonąć poezję Cz. Miłosza, która jest ambitna i nie należy do najłatwiejszych. W realizacji projektu uczestniczyli: p. Aneta Cyran, Beata Bek, Katarzyna Szuba, Edyta Szczurek, Dorota Dołęgowska, Marzena Rygiel. Wspólnie podejmowane działania skłoniły do wymiany poglądów i pomysłów, a owocowały działaniami uczniów. Trud włożony w realizację przedsięwzięcia został doceniony, ponieważ ZSP w Równem jako jedna z 2000 szkół biorących udział w Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych, a 160 szkół realizujących projekt "Miłosz odNowa" została wytypowana do prezentacji efektów swej pracy na Zamku Królewskim w Warszawie. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami p. Anetą Cyran i Beatą Bęk będą prezentowali program w stolicy 30 maja 2011 r..

Trzymamy za nich mocno kciuki i życzymy powodzenia. Wyjazd dojdzie do skutku dzięki finansowemu wsparciu proboszcza ks. Mariana Szumigraja, sołtysa wsi Równe - pana Mariusza Folcika, prezesa Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku - pana Lesława Wojtasa. Burmistrz Gminy Dukla - pan Marek Górak zadbał natomiast o transport uczestników projektu do Warszawy. Wszystkim bardzo dziękujemy.

Edyta Szczurek
nauczyciel języka polskiego w Równem