Trwa nabór do programu "Na Własne Konto"

W październiku ruszyła I edycja programu "Na Własne Konto", realizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. To inicjatywa skierowana do uczniów gimnazjów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, której celem jest poszerzenie wiedzy ekonomicznej młodzieży oraz przekazanie jej umiejętności świadomego planowania własnej ścieżki zawodowej.

I edycja programu "Na Własne Konto" będzie realizowana w roku szkolnym 2012/13. Termin nadsyłania zgłoszeń wydłużono do 14 listopada br. Inicjatywa, której pomysłodawcą jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, skierowana jest do uczniów szkół oraz wychowanków świetlic środowiskowych w wieku gimnazjalnym, z gmin wiejskich i wiejsko-miejskich.

W ramach programu uczniowie biorą udział w zajęciach z przedsiębiorczości oraz ogólnej wiedzy ekonomicznej. Dodatkowe lekcje, prowadzone przez przeszkoloną uprzednio parę nauczyciel - student, realizowane będą podczas ferii zimowych (w okresie: połowa stycznia - koniec lutego, w zależności od województwa) oraz podczas drugiego semestru - w formie pozalekcyjnej. Podczas ich trwania gimnazjaliści poznają narzędzia ekonomiczne, umożliwiające im lepszy start w dorosłym życiu.

Udział w programie to dla uczniów możliwość zdobycia wiedzy ekonomicznej, umiejętności planowania ścieżki zawodowej, czy poznania narzędzi finansowych i zasad funkcjonowania banków. W ramach inicjatywy przewidziane są także liczne konkursy - zarówno na poziomie szkolnym, jak i międzyszkolnym - zakończone finałem w Warszawie. Dla uczniów, najaktywniej uczestniczących w zajęciach, przewidziano nagrody rzeczowe, a dla laureatów finału konkursu w Warszawie, atrakcyjne stypendia. Wszyscy gimnazjaliści, biorący udział w zajęciach, otrzymają pamiątkowe certyfikaty.

Program "Na Własne Konto" jest realizowany przy współpracy z bankami spółdzielczymi, Fundacją na Rzecz Rozwoju Wsi "Polska Wieś 2000" im. M. Rataja oraz ze specjalistami ze Szkoły Głównej Handlowej. Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej ubiega się o dofinansowanie projektu ze środków Narodowego Banku Polskiego.

Pilotażowa edycja programu "Na Własne Konto" była realizowana w roku szkolnym 2011/12 i w 27 gminach, a uczestniczyło w nim ponad 500 uczniów. Program obejmował szkolenie dla nauczycieli, zajęcia dydaktyczne, konkurs filmowy oraz warsztaty reklamowe dla laureatów. Faza pilotażowa projektu była współfinansowana ze środków Narodowego Banku Polskiego.

O EFRWP:
Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej rozpoczął działalność w 1990 roku, na mocy umowy między rządem polskim a Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Fundacja od ponad dwóch dekad pomaga zmieniać wizerunek polskiej wsi, dostosowując się do zmieniających się potrzeb lokalnej społeczności. Obecnie nie tylko wspiera rozwój infrastruktury technicznej, ale także - poprzez różne narzędzia finansowe - pomaga przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym. Fundacja duży nacisk kładzie także na rozwój infrastruktury społecznej, co czyni poprzez program grantowy wspierający aktywność i samoorganizację lokalnych społeczności czy wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich. Więcej informacji na stronie: www.efrwp.pl

Kontakt / Dodatkowe informacje

Agnieszka Żeglińska, ITBC Communication