Śpiewali na Ukrainie

Na zaproszenie p. Krystyny Husarz dyrektorki Polskiej Niedzielnej Szkoły im. Jana Pawła II w Samborze chór szkolny ZSP w Łękach Dukielskich, wraz z p. dyrektor Krystyną Delimatą oraz nauczycielami, udał się na III Międzynarodowy  Festiwal Piosenki Szkolnej pn. "ROZKOŁYSZ PIEŚNIĄ ŚWIAT". Festiwal ma formę przeglądu dorobku artystycznego polskich mniejszości narodowych na zachodniej Ukrainie i odbył się 23 października br.. Wystąpiły zespoły: "Roztoczanki" z Jaworowa, "Dzwoneczki" ze Strzelczysk, "Odrodzenie" z Drohobycza, "Senkapio" ze Stryja, "Jaskółki" z Borysławia, "Lilia" z Sądowej Wiszni oraz gospodarze, zespół "Fujareczka" oraz chór "Sursum Corda" z Sambora. Wystąpiło również 9 solistek.

Jako goście specjalni wystąpił chór szkolny "MUSICA" z ZSP w Łękach Dukielskich oraz solistka Joanna Buryła. Występy naszych chórzystów przypadły do serc najwybredniejszym nawet gustom oraz znawcom muzyki. Długie owacje były wyrazem uznania dla dorobku naszych młodych śpiewaków i pracy p. Andrzeja Aszlara, opiekuna, nauczyciela i dyrygenta. Oprócz dyplomów i okolicznościowych pucharów otrzymali także nagrodę publiczności, przyznawaną przez niezależne jury - medal pamiątkowy. Nagrody i dyplomy wręczał konsul Konsulatu Generalnego RP we Lwowie p. Marian Orlikowski. Konsul powiedział wiele ciepłych słów o naszym zespole, ale także i o wszystkich wykonawcach, dla których niejednokrotnie zaśpiewanie piosenki po polsku jest wyzwaniem i ogromnym przeżyciem. Polacy na Ukrainie wiedzą doskonale, co to znaczy Polska, język polski, Ojczyzna. My chyba tak tego nie doceniamy...

Wyjątkowo dostojnie zabrzmiały na rozpoczęcie i zakończenie Festiwalu takie pieśni jak: "Kraj rodzinny matki mej", czy "Polskie kwiaty" wykonane wspólnie przez wszystkie chóry i solistów pod czułą dyrygencką ręką niezmordowanej krzewicielki polskości na Ukrainie p. Krystyny Husarz. Festiwal zaszczycili swoją obecnością: władze Sambora, organizacji polonijnych zachodniej Ukrainy oraz regionalne media. Podczas uroczystej kolacji dyrektorka naszego ZSP p. Krystyna Delimata przekazała dary dla polskiej szkoły w Samborze: książki, zeszyty, przybory szkolne oraz inne materiały dydaktyczne.

Była to niezwykła przygoda dla naszych uczniów. Doznali wielu przeżyć artystycznych, nawiązali sporo znajomości, zobaczyli inny kraj, inną kulturę, inne zachowania i obyczaje. Dla naszych chórzystów - po wspaniałym występie - Ukraina stoi otworem. Jednak takie wyjazdy to także niemałe koszty, więc każdy sponsor będzie "na wagę złota".

Z pozdrowieniem
Henryk Kyc