Pokazy modeli szybowców halowych

Szybowce halowe F1N są to małe modele samolotów przeznaczone do lotów w hali. Start odbywa się z ręki stąd popularnie modele te nazywa się "rzutkami".

Rzutki należą do najprostszych modeli jakie można zbudować samodzielnie i startować nimi w zawodach. Do budowy używa się łatwo dostępnych materiałów takich jak balsa, sklejka oraz depron (pianka izolacyjna od paneli podłogowych). Aby wykonać model wystarczy dysponować najprostszymi narzędziami - nożem, linijką, ołówkiem, klejem i odrobiną plasteliny.

Start rzutkiem polega na takim wypuszczeniu go z ręki aby uzyskać jak najdłuższy czas lotu. W czasie całych zawodów zawodnik wykonuje 9 lotów. Wynik końcowy stanowi suma trzech najdłuższych czasów. Zawodnicy są podzieleni wiekowo na 3 grupy: dzieci w wieku 0-14 lat to tzw, młodzicy, starsze dzieci od 15 do 18 lat to juniorzy, osoby powyżej 18 lat życia stanowią grupę seniorów. W sezonie jesienno-zimowym obywa się wiele zawodów modeli halowych. Można w nich wygrać puchary, statuetki, medale i dyplomy a czasem drobne upominki. 4 grudnia br. o godz.14.00 w hali MOSiR w Dukli na ul. Armii Krajowej 1 odbędą się pokazy modeli. Serdecznie zapraszamy.

J. Bodaszewski
Michał Szopa