Hołd poległym w 68. rocznicę

W 68. rocznicę jednej z najkrwawszych górskich bitew II wojny światowej, zwanej operacją karpacko - dukielską, oddano hołd poległym. Obchody rozpoczęły się 5 października w Nowosielcach i Zarszynie, a o godz. 12.00 na Cmentarzu Wojennym w Dukli. Przybyłych na uroczystości gości: przedstawicieli kombatantów, korpusu dyplomatycznego, władz państwowych i samorządowych Polski, Czech, Słowacji oraz mieszkańców Dukli i okolic powitał burmistrz Dukli Marek Górak. ... 68 lat temu ziemia dukielska była areną walk oddziałów Armii Czerwonej i I Korpusu Czechosłowackiego z niemieckim najeźdźcą. To właśnie tu na Przełęczy Dukielskiej rozegrała sie jedna z najbardziej krwawych górskich bitew II wojny światowej. Pamięć o tych, którzy wypełniając swój żołnierski obowiązek stanęli do walki z niemieckim agresorem musi trwać. Ich ofiara budzi wdzięczność i uznanie wśród pokoleń. Spotykamy się, aby oddać cześć uczestnikom walk, pochylić czoło nad ich bohaterstwem - powiedział burmistrz Dukli. Powiat krośnieński reprezentował starosta Jan Juszczak. Płk Mirosław Kaliński odczytał list z podziękowaniami i najlepszymi życzeniami do wszystkich uczestników walk i ich rodzin, który skierował Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak. Obchody 68. rocznicy operacji karpacko - dukielskiej są żywą lekcją historii i patriotyzmu. Przypominają o wojennych losach regionu, ale także całej Polski i jej sąsiadów. Historia nie może zapomnieć o wspólnej, solidarnej walce w imię wolności i godnego życia - napisał minister. W imieniu Zarządu Okręgu Związku Kombatantów w Krośnie z siedzibą w Jaśle głos zabrał prezes Jan Klimkiewicz. Uroczystości w Dukli były okazją do podziękowania tym, którzy współpracują z kombatantami i biorą aktywny udział w organizowaniu uroczystych spotkań. W tym roku Kombatanckim Krzyżem Pamięci Zwycięstwa uhonorowano : Ondreja Szamaja, Romana Hradeckiego, Mirosława Matykę i miasto Świdnik.Odznakę "Komandorii" otrzymali: Starosta Krośnieński Jan Juszczak, Grażyna Ostrowska, por. Bolesław Janusz, por. Stefan Brudz, por. Marian Herbut.

Po wysłuchaniu Apelu Pamięci i salwie honorowej w wykonaniu Kompani Honorowej V Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, delegacje władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, kombatanckich oraz młodzież i przedszkolaki z Dukli, złożyli wieńce na Cmentarzu Wojennym, gdzie spoczywają polegli podczas walk w czasie operacji karpacko-dukielskiej jesienią 1944 r. Uroczystość zakończyła wspólna modlitwa w intencji poległych i złożono wiązanki kwiatów. Dzień później, 6 października, uroczyste obchody operacji karpacko - dukielskiej odbyły się na Słowacji.

Obejrzyj zdjęcia w galerii Wydarzenia...

2012-10-10