Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

3 czerwca 2012 roku odbyły się obchody 65. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Tylawie oraz poświęcenia i nadania jej sztandaru, ufundowanego przez mieszkańców wsi. Poświęcenia dokonał podczas mszy świętej w kościele parafialnym ks. proboszcz Janusz Dudziak. Akt nadania sztandaru i odznaczenia srebrnym medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odczytał prezes ZOP ZOSP RP w Krośnie dh Jan Kilar, natomiast przekazania dokonał członek prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie dh Tadeusz Sieniawski w asyście prezesa dh Jana Kilara, zastępcy Naczelnika Wydziału Kwatermistrzowskiego KM PSP w Krośnie bryg. Roberta Niepokoja oraz burmistrza Dukli Marka Góraka.

W skład pocztu flagowego wchodzili druhowie: Krystian Bauer, Piotr Jurowski - flagowy pocztu, Michał Hrynenko. W skład pocztu sztandarowego wchodzili druhowie: Adam Bauer, Tomasz Fijałkowski - sztandarowy pocztu, Damian Frankiewicz.

W uroczystościach wzięli udział min.: pułkownik pożarnictwa w stanie spoczynku Tadeusz Kubit, burmistrz Dukli Marek Górak, wiceburmistrz Dukli Andrzej Bytnar, prezes ZOP ZOSP dh Jan Kilar, członek prezydium ZOW ZOSP w Rzeszowie dh Tadeusz Sieniawski, prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP RP w Dukli Andrzej Ukleja, komendant gminny OSP RP w Dukli Wiktor Madej i wielu innych gości. Przybyły także na uroczystość poczty sztandarowe z OSP w: Iwli, Dukli, Równem, Wietrznie, Łękach Dukielskich, Lubatowej oraz ze Słowcji-DHZ VyĹĄnĂ˝ MiroĹĄov. Orkiestra Dęta z OSP w Lubatowej pod batutą pani Magdy uświetniła uroczystość w Tylawie.

Druh Jarosław Zima przybliżył zebranym na uroczystości 65. letnią historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Tylawie. Początki ochrony przeciwpożarowej w Tylawie zaczęły się w 1946 r. Założycielami straży byli: Stanisław Bal, Jan Kowalski, Bazyli Holuta, Jan Bauer, Aleksander Sporek, Sławomir Pyrtko. Pierwszym prezesem został Stanisław Bal, a pierwszym naczelnikiem Jan Kowalski. W roku 1948 jednostka otrzymała konny wóz strażacki wraz z wężami, w roku 1951 pierwszą pompę M-200, a w 1954 r. pompę M-800. W lutym 1952 r. kurs motorniczego ukończył jako pierwszy Jan Holuta w Wojewódzkiej Szkole Pożarnictwa w Roźwienicy. W 1950 r. wybudowano remizę, w której znajdował się wóz konny i podstawowy sprzęt gaśniczy - powiedział o początkach OSP w Tylawie druh Jarosław Zima.

Tak doniosła uroczystość była okazją nadania odznaczeń i wyróżnień dla najbardziej zasłużonych dla pożarnictwa w Tylawie.

Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa: Jan Bauer, Bazyli Holuta, Michał Piela, Władysław Szczerba.

Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa: Jan Buriak, Józef Michalak, Zygmunt Sysak, Janusz Król, Czesław Delimata.

Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa: Adam Bauer, Łukasz Bauer, Krystian Bauer, Mariusz Bąk, Tomasz Fijałkowski, Damian Frankiewicz, Adrian Godek, Piotr Jurowski, Marek Koczwara, Dariusz Michalak, Grzegorz Ryszko, Jarosław Zima, Aleksander Kosior, Milan Liga.

Złotą odznaką Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: Damian Bauer.

Srebrną odznaką Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: Paweł Sysak, Kamil Malczewski.

Brązową odznaką Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: Kamila Barnaś, Łukasz Barnaś Konrad Fijałkowski, Konrad Zima, Norbert Sudia, Artur Frankiewicz, Mateusz Mrówka. Dyplom Honorowy otrzymali: Władysław Pilip, Jan Kowalski, Stefan Buriak, jednostka straży ze Słowacji-DHZ VyĹĄnĂ˝ MiroĹĄov

List Pochwalny otrzymali: Jolanta Bauer, Justyna Frankiewicz, Michał Bauer, Tomasz Sysak, Łukasz Król, Rafał Bukowczyk, Mateusz Bukowczyk, Paweł Wilk, Michał Hryneńko.

Prezes OSP w Tylawie Stanisław Bauer podziękował gościom za wzięcie udziału w uroczystośi 65. lecia, a strażakom i mieszkańcom za pomoc w jej organizacji. Przyznać trzeba, że organizacja uroczystości była perfekcyjna, tylko gratulować prezesowi, strażakom i mieszkańcom Tylawy. Gratuluję.

Zobacz zdjęcia w galerii wydarzeń...

2012-06-11