66. rocznica Operacji Karpacko-Dukielskiej

5 października 2010 r. w Dukli, Nowosielcach i Zarszynie oddano hołd poległym w jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej, zwanej operacją karpacko - dukielską. W tym roku obchody rozpoczęły się w Nowosielcach i Zarszynie. Druga część uroczystości odbyła się na Cmentarzu Wojennym w Dukli. Przybyłych na obchody gości: kombatantów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, Polski, Czech i Słowacji powitał gospodarz gminy, burmistrz Marek Górak. Powiat Krośnieński reprezentowali wicestarosta Andrzej Guzik i skarbnik Krystyna Kasza. W imieniu Zarządu Związku Kombatantów RP głos zabrał mjr Wacław Pietrzak. Przypominając o tamtych dramatycznych wydarzeniach, podkreślił, że pamięć o tych bohaterach, którzy walczyli i ginęli za Ojczyznę zawsze pozostanie wieczna. Po wysłuchaniu Apelu Pamięci i salwie honorowej w wykonaniu 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, delegacje władz państwowych i samorządowych oraz kombatanckich złożyły wieńce na Cmentarzu Wojennym, gdzie spoczywają polegli podczas walk w Karpatach jesienią 1944 r. Następnie wiązanki kwiatów złożono pod Krzyżem Pojednania na placu Ojców Bernardynów i odmówiono wspólną modlitwę.
Dzień później, 6 października uroczyste obchody operacji karpacko - dukielskiej odbyły się na Słowacji.

Operacja karpacko - dukielska zwana też dukielsko - preszowską trwała od 8 września do 30 listopada 1944 roku. Zginęło tam lub zostało rannych 123 000 żołnierzy sowieckich, 6500 Czechów i Słowaków i ponad 60000 Niemców. Operację zaliczana jest do najkrwawszych bitew II wojny światowej na ziemiach polskich, a jedno z miejsc walk w pobliżu Chyrowej nazwano "Doliną Śmierci".

Rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Krośnie
Ewa Bukowiecka