XI Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych w Muzeum Historycznym w Dukli

7 stycznia 2011 roku w Muzeum Historycznym w Dukli odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej wraz z prezentacją szopek oraz wręczeniem nagród laureatom Międzynarodowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych, organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Krośnie.

W konkursie, którego rozstrzygnięcie nastąpiło 21 grudnia 2010 roku udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich oraz podopieczni ośrodków Pomocy Społecznej z terenu powiatu krośnieńskiego oraz ze Słowacji z rejonu Svidnika i Stropkova. Łącznie nadesłano 106 prac (w kategorii szkół podstawowych 59 prac, w kategorii gimnazjów 21, a w kategorii szkół średnich 22, z Domów Pomocy Społecznej 4 prace). Na wystawie zaprezentowane są wszystkie szopki, które wzięły udział w konkursie, zgrupowane w obrębie poszczególnych kategorii. Prace nagrodzone wyeksponowano oddzielnie.

Międzynarodowe Jury pod przewodnictwem Michała BujdoĹĄa ze Stropkova wyłoniło 33 laureatów konkursu, jednak wszystkie prace zostały bardzo wysoko ocenione. Jurorzy konkursu podkreślali estetykę wykonania, wkład pracy i fantastyczne pomysły.

Na podkreślenie zasługuje nagroda specjalna dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Dukli, którzy w ramach Koła Ekologicznego już po raz kolejny wykonali bardzo ciekawą, zauważoną przez jury szopkę.

Każdego roku szopki są różnorodnie konstruowane, bajecznie kolorowe, dopracowane w szczegółach, zadziwiają sposobem wykonania i łączenia ze sobą surowców. Do wykonania szopek obok tradycyjnych materiałów jak: drewno, papier, tektura, modelina, masa solna, wata, słoma czy trzcina, gałęzie, szyszki, mech, staniol, użyto też makaron, pierniki, ciastka, metal, szkło, gips i wiele innych ciekawych dodatków.

Goście wernisażu mogli wysłuchać kolęd śpiewanych przez zespół Makovica ze Svidnika oraz obejrzeć występy dzieci ze Szkoły Podstawowej we Wrocance i jednej z laureatek konkursu Natalii Skubel z Rymanowa. Dodatkową atrakcją spotkania była wystawa pierników Marii Molčányiovej "Mafki" - piernikarki z Ladomirovej na Słowacji.

Laureaci Konkursu

SŁOWACJA

Szkoły Podstawowe:

I miejsce - Dominika Balážová (Kračúnovce) oraz Veronika Vatehová (Stropkov):
II miejsce - Miriam Potičná (Cernina), Elena Bujdošová (Stropkov) oraz Frederika Šlangová (Stropkov):
III miejsce - Jaroslava DercovĂĄ (SvidnĂ­k) oraz Barbara HricovĂĄ (Stropkov)

Szkoły Średnie

I miejsce - Martina RiĹĄkovĂĄ (SvidnĂ­k)

Domy Pomocy Społecznej

I miejsce - Peter Keselica (SvidnĂ­k) oraz praca zbiorowa z DSS Stropkov

Szkoły Podstawowe:

I miejsce - Weronika Gaj (Wojaszówka)
II miejsce - Natalia Hedesz (Odrzykoń) oraz Karol Różycki (Korczyna)
III miejsce - Natalia Skubel (Rymanów)

Wyróżnienie - Mateusz Budzisz (Dukla), Dominika Welcer (Równe) oraz Milena Żebracka (Iwonicz)

Gimnazja:

I miejsce - Barbara Jakubasz (Przybówka) oraz Anna Bajorek (Zręcin)
II miejsce - Maciej Skubel (Rymanów) oraz Adriana Kozubal (Zręcin)
III miejsce - Jagoda Stefanik (Zręcin)

Wyróżnienie - Tomasz Wdowiarz (Rogi), Anna Jakimczuk (Dukla) oraz Edyta Zych (Korczyna)

Szkoły Średnie:

I miejsce - Piotr Uliasz (Miejsce Piastowe)
II miejsce - Bartłomiej Gadzała (Jedlicze) oraz Monika Jakieła (Dukla)
III miejsce - Iwona Majer (Iwonicz)

Wyróżnienie - Paulina Fejdasz (Miejsce Piastowe)

Nagroda specjalna: Szopka Huculska - Koło Ekologiczne LO Dukla (Patryk Jakubczyk, Jędrzej Szczurek, Konrad Sikora, Iwona Puchalik, Dorota Kordyś, Natalia Cyran, Renata Szczepanik, Aleksandra Ziemba, Natalia Sikora, Monika Jakieła, Dominika Szczepanik pod opieką Marii Walczak)

Domy Pomocy Społecznej:

I miejsce - Tadeusz Zając (Cergowa) oraz Ryszard Szczepanik i Tadeusz Tabin (Iwonicz)

Wystawa będzie czynna do 2 lutego 2011r.

Muzeum Historyczne w Dukli

2011-01-12