Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie dla szkoły w Łękach Dukielskich

30 maja 2011 r. w godzinach od 9.00 do 15.00 przy Zespole Szkół Publicznych w Łękach Dukielskich "gościła" kuchnia mobilna: "Road Show Truck". Jej odwiedziny to nagroda za wyróżnienie otrzymane podczas pracy nad projektem w ramach Ogólnopolskiego Konkursu "Jedz smacznie i zdrowo" . Projekt realizowany był na przełomie 2010/2011 roku przez gimnazjalistów naszej szkoły pod kierunkiem pań: Beaty Węgrzyn oraz Zofii Leja ( opiekunów Klubu 4H). Organizatorami konkursu byli: Eskadra Publica Sp. z o. o z siedzibą w Warszawie, Federacja Polskich Banków Żywności oraz marka Winiary. Program został objęty patronatem przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych.

Częścią akcji edukacyjnej był konkurs, którego celem było rozpowszechnianie wśród młodzieży gimnazjalnej dobrych nawyków związanych ze zdrowym odżywianiem.

Zadaniem uczniów było stworzenie i przesłanie do Warszawy plakatów informacyjnych lub filmików propagujących zdrowe odżywianie.

Program edukacyjny "Jedz smacznie i zdrowo" spotkał się z ogromnym zainteresowaniem gimnazjalistów z całej Polski. Łącznie wzięło w nim udział ponad 1000 gimnazjów, a na konkurs przesłano 668 plakatów i 116 filmów. W nagrodę w każdej kategorii do zdobycia było:10 tablic multimedialnych oraz 25 wyróżnień w postaci odwiedzin trucka z mobilną kuchnią.

Szkołę w Łękach Dukielskich reprezentowały 3 plakaty przygotowane przez uczennice: Paulę Pice, Justynę Wierdak, Agatę Kamińską, Agnieszkę Szydło, Magdę Węgrzyn, Aleksandrę Frugę i Paulinę Pietruś.

Praca uczennic: Magdy Węgrzyn, Aleksandry Frugi i Pauliny Pietruś otrzymała wyróżnienie w kategorii plakatu. W nagrodę do naszej szkoły przyjechał Road Show Truck z mobilną kuchnią, w której prowadzone były zajęcia oraz warsztaty dla zwycięskiej klasy III gimnazjum, do której uczęszczają dziewczęta.

W czasie wizyty trucka uczniowie mogli w ciekawej formie nabyć przydatną wiedzę na temat zdrowego żywienia. Zajęcia dla zwycięskiej klasy trwały ponad 3 godziny lekcyjne i składały się z trzech części. Pierwsza część to wykład dietetyka połączony z pokazem kucharza. Na drugiej godzinie uczniowie mieli okazję wykorzystać tę wiedzę w praktyce poprzez samodzielne przygotowywanie sałatek pod kierunkiem specjalistów. Trzecia część lekcji była przeznaczona na zabawę - młodzież pod okiem dietetyka i kucharza mogła się zważyć i zmierzyć oraz pograć w gry komputerowe, oczywiście mające na celu propagowanie zdrowego odżywiania.

Od 12.30 do 15.00 uczniowie z pozostałych klas pod opieką nauczycieli mogli skorzystać z atrakcji w trucku, a na pytania zainteresowanych rodziców odpowiadali kucharz i dietetyk.

Serdecznie dziękujemy Organizatorom Konkursu "Jedz smacznie i zdrowo" za niezapomniane wrażenia z pobytu kuchni mobilnej w naszej szkole. Wiedza na temat zdrowego odżywiania, przekazana uczniom w tak atrakcyjny sposób, z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

Beata Węgrzyn, nauczyciel ZSP im. Jana Pawła II w Łękach Dukielskich i koordynator projektu

Foto: H.Kyc

2011-05-31