Święto Niepodległości w Łękach Dukielskich

W przeddzień Święta Niepodległości odbyła się w sali widowiskowej ZSP w Łękach Dukielskich wieczornica patriotyczna. Z programem wystąpiła młodzież szkolna, a oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny.

Po przedstawieniu głos zabrali, zaproszeni przez księdza proboszcza Zdzisława Babiarza, historycy p. Stanisław Kalita, nauczyciel historii z ZS nr 2 i nr 1 w Dukli i p. Jerzy Możdżan. Pan Stanisław Kalita przedstawił historię chrześcijaństwa w Polsce na przestrzeni 1050 lat. Pan Jerzy Możdżan autor książki o średniowiecznych początkach Polski "Prasłowianie, Słowianie, Polacy-rozważania" w swoim wystąpieniu przedstawił bardzo sugestywnie i z wielkim zacięciem historycznym nasze dzieje, osadnictwo, migrację ludów w Europie. A że nie o wszystkim zdążył powiedzieć, otrzymał zapewnienie od p. dyrektor Krystyny Delimaty, że z pewnością będzie jeszcze możliwa kontynuacja jego ciekawych wątków historycznych. Historycy odbyli już kilka wykładów w okolicznych miejscowościach i planują kolejne. Uczestniczyli również w konferencji naukowej zorganizowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Krośnie pt. "Polska i jej sąsiedzi. Początki chrześcijaństwa" w ramach Dni Jana Pawła II. W najbliższym czasie zamierzają wydać płytkę multimedialną z wykładami o historii Polski.

Po prelekcjach wszyscy udali się pod Pomnik Wdzięczności, gdzie złożone zostały wieńce i zapalono znicze pamięci tym, którzy o naszą wolność walczyli i tym, którzy przez wieki budowali pomyślność naszej Ojczyzny.

Henryk Kyc

Święto Niepodległości w Łękach Dukielskich